Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Bitkisel Tedavisi

Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Bitkisel Tedavisi
29 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 723 kez okundu.

Adet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Bitkisel TedavisiAdet Öncesi Gerginliğin Sebebi ve Bitkisel Tedavisi

Adet görme öncesi günlerde bazı kadınlarda korku, huzursuzluk ve depresyon, bazen bedende sıvı birikimi ile birlikte göğüslerin aşırı duyarlı oluşu ve benzer belirtiler oluşur. Tüm bu belirtiler, o süreçteki hormonel değişimlere karşı oluşan bedensel tepkilerin bir sonucudur. Burada yanıtlanması gereken önemli soru, söz konusu kadın için bu bedensel tepkilerin normal olup olmadığı veya bu tepkilerin oluşumunda ruhsal nedenlerin payı olup olmadığıdır. Tepkiye öncelikle ruhsal durum mu, yoksa hormon dengesindeki değişimler mi yol açıyor sorusunun da mutlaka sorulması gerekir.

         Adet kanamaları, tüm kadınlar için, yaşamın büyüleyici yönünü açıklayan önemli bir olaydır. Adet görmeyi doğal bir olay olarak kabullenmek veya gizli tutulması gereken pis bir şeymiş gibi görmek eğilimi, toplumların gerçek kültürünün bir yansıması olarak algılanabilir. Kadının adet görme sürecini algılayış biçimi, bedensel tepkileri önemli ölçüde etkileyen bir faktördür.

        Adet öncesi gerginliğe yol açabilecek öteki faktörler ise, cinselliği algılayış biçimi, akrabaların tutumu, çocukluk deneyimleri, gerginliğin başlamasını bekleyiş veya adet kanaması sürecinde önemli aktivitelerin aksayabileceği beklentisi olarak belirtilebilir. Eğer kadın adet görmeye karşı olumsuz duygulara sahipse, bu olumsuzluk adet görme sürecine de yansıyacaktır. Adet görmeye olumlu bakıldığında, doğallığı ve kaçınılmazlığı rahatlıkla kabullenildiğinde, bu olumlu bakış açısı adet görme sürecini de olumlu etkileyecektir.

          Yukarıda dile getirdiklerimizden yola çıkarak, adet öncesi gerginliğe karşı şifalı bitkilerden yararlanabileceğimizi söyleyebiliriz. Kediotu kökü, sarı kantaron eşit karışımının çayı, gerekli görüldüğü süre boyunca, günde 2-3 bardak içilebilir. Eğer gerginliğe kramplar da eşlik ediyorsa, mayıs papatyası veya civanperçemi çayı rahatlatıcı olabilir. Bedende sıvı birikmesine karşı ise, hindiba, altınbaşak veya ısırganotu kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png