Ağrıyan ve Kramp Giren Ayakların Bakımı

Ağrıyan ve Kramp Giren Ayakların Bakımı
16 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 1.194 kez okundu.

Ağrıyan ve Kramp Giren Ayakların BakımıAyak bakımı birçok insan tarafından önemsenmeyen ya da ihmal edilen, fakat çok önemli olduğu gibi dikkat edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olan önemli bir durumdur. Bu nedenle ağrıyan ve kramp giren ayakların bakımı nasıl yapılır konusunda derlemeler yapıyoruz. Sürekli ağrıyan bacaklar ile yorgun ayaklar için ne yapılabilir? En başta eğer mecbur değilseniz yani imkanınız varsa uzun süre ayakta kalmamalısınız. Yine ayaklarınıza uymayan bol veya dar ayakkabı, pabuç giymemeli, sık olarak yalın ayak yürümeli, sıklıkla pabuç, ayakkabı değiştirmeli, imkan dâhilinde ortopedik sandalet tercih etmelisiniz.

Oturduğunuz esnada ayağınızı tabureye dayayıp oturun ve yattığınız sürede ayaklarınızı vücudunuzdan yüksekte uzatın. Eve geldiğiniz esnada eviniz müsait ise yere yatarak ayaklarınızı duvara veya yüksek bir koltuk vb. yere dayayın. Böyle yaparak bacaklarınızda birikerek size ağırlık veren sıvıların vücudunuza dönüşünü kolaylaştırabilirsiniz. Bu işlemi eğer bacaklarınıza soğuk veya ıslak havlu sarmak suretiyle yaparsanız çok etkili olacaktır. Sıcak her kadar rahatlatıcı olsa da ayaklarınızın sıcak suya sokulup oturulması yararsız olur. Öncelikle bileklerin şişmesine neden olup şişmeyi arttırır. Sırt üstü yatıp ayaklarınızı havaya kaldırarak duvara veya koltuk gibi yüksek yere dayayıp sıcak battaniye sarmanızın da faydası oldukça fazla olur. Sıklıkla varis çorabı giymeye çalışın. Gece ayaklarınızda sık sık kramp oluyor ve ne yapabilirim diyorsanız. Yatmadan öncesi bir bardak su içine bir çay kaşığı tuz karıştırıp için. Bu işlemi yapmanın mantığı ise ayak ve bacaklarınızda oluşan krampların vücuttaki sodyum oranının azalmasından kaynaklandığından bu durumun az da olsa giderilmesi amaçlıdır. Yine soğuyan kaslarınızda kramp oluşacağından yatarken çorap giyerek yatmanız da etkili bir yöntemdir.

Ayak bileklerinin şişmesi tehlikeli midir? Eğer bu şişme bir günde geçiyorsa sorun oktur. Ancak özellikle gebelik esnasında ayak bileklerinin şişmesi yüksek tansiyon ile toksemi rahatsızlığının erken belirtisi olabilir. Bu nedenle gebelik sırasında bu gibi durum ile karşılaştığınızda mesela yüzüklerinizin parmaklarınızı gün geçtikçe sıkmaya başlaması sık görülüyorsa sıvı toplanmasının belirtileri arasında olabileceğinden hemen doktora görünmenizde fayda vardır. Genellikle sıcak havalarda kadınların çoğunda akşam saatlerinde ayak bileklerinde meydana gelen şişmeler en yaygın yakınma nedenlerindendir. Genç ve aynı zamanda sağlıklı olan bayanlarda bu şikayetler genel olarak hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Çünkü hareket etmeyen bacaklarda bulunan kaslar kalbe yeterince kan pompalamayacağından sıvıların bacaklarda ve ayaklarda göllenmesine neden olur. Bu durumda oluşan şişkinliğin sabaha kadar geçmesi durumunda problem olmaz, ancak geçmediği taktirde kalbinizin, böbreğinizin veya karaciğerinizin herhangi birinde ya da hepsinde bir sorun yaşayabileceğinizden doktorunuza müracaat ederek kontrolden geçmeniz gerekir. Her ne sebeple olursa olsun imkanınız olduğu sürece sağlığınız için yukarıda belirtilen hususları imkanlarınızın dâhilinde mutlaka yapmaya çalışmalısınız. Sağlıklı günler dileğiyle……

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png