Akne ve Sivilceden Korunma

Akne ve Sivilceden Korunma
9 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 778 kez okundu.

Akne ve Sivilceden KorunmaAkne ve sivilce halk arasında genellikle ortak bir isim altında kullanılan yani halk arasında kimilerinin akne kimilerinin ise sivilce dediği ve genellikle ergenlik çağında olan insanların maruz kaldığı bir olgu olarak bilinir. Fakat bu olgunun yanlış bir düşünce olduğu uzmanlar tarafından sürekli tekrarlansa da halk arasında yine de aynı olgu devam ediyor. Ancak akne ve sivilce izleri farklı farklı şeylerdir. Akne genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmış olan bir durum, sivilce ise kıl dibi iltihaplanmasıdır. Sivilce ve akneden  kurtulmanın en kolay yolu ise aralarındaki bu farkın iyi ayırt edilmesinden geçer. Akne daha çok vücuttaki yağ oranının artmasından dolayı kaynaklandığından vücudun sebum deline yağı üretmesi sonucu gözeneklerin açıldığı ve açılan gözeneklerden çıkmaa çalışan yağında tıkanıp kalması sonucu siyah veya beyaz renkli noktaların oluşması ile meydana gelir, üç aşamalı olarak kızarır, kabarır ve sertleşerek iltihaplanır. Aknenin bu oluşumunun yamında daha çok insanların genetik yapısı etkili olduğundan akne oluşup oluşmaması genetik yapının yatkın olup olmadığı da çok önemlidir. Tabii yediğimiz yiyeceklerin de akne üzerinde bir çok etkisi bulunmaktadır. Şöyle ki yağlı ve baharatlı yiyecekler mide asidini artırdığından akne oluşumunda etkili olabiliyor, bu nedenle bunların yerine daha sağlıklı gıdalar tüketmek gerekmektedir. Sivilce ise aknenin yanlış bilinmesi ve tedavisi sonrası kıl dibinin iltihaplanması ile oluşur. Bunun yanında güneş ışınlarına maruz kalmak da sivilce oluşumunu tetikler, güneş ışınlarına maruz kalınması sonrası vücudun yağlılık oranının artması gözeneklerin tıkanmasına neden olduğundan sivilce oluşur, yine terleme, stres ve havalardaki kirlilik de sivilce oluşumunu etkileyen nedenlerdir. Akne ve Sivilceden kurtulmak için kesinlikle yanlış bilinen yöntemlerden biri olan bunların patlatılması, güneş ışığına çıkıp güneş ışığına fazla maruz kalmaktır. Akne ve sivilce tedavisi konusunda bir kaç ipucu verecek olursak, 3-4 bardak gülsuyu, dilimlenmiş 2 adet elma, kıyılmış olarak 2 çorba kaşığı rezene bitkisi, yine kıyılmış 2 çorba kaşığı kereviz bitkisi, 2-3 yemek kaşığı arpa unu, 3 adet yunurtanın akı ve bir tatlı kaşığı lanolin hazırlayın ve kaynamış kase içindeki suda  elma, rezene, gülsuyu, kereviz ile arpa ununu pişirin, lapa gibi olunca yumurta akı ile lanolini içine katın, sonrasında süzün ve tam kıvamını alacak karışım oluncaya kadar çırpın, sonra buzdolabına koyarak saklayın ve sivilce oluştuğunda veya varsa üzerine sürün.

             Akne ve sivilce maskesi nasıl yapılır? şimdi size bu konuda biraz bilgi verelim isterseniz; Öncelikle 1 tane portakal ve 1 çay kaşığı kabartma tozu hazırlayın,sonra portakalın kabuklarını rendeleyip krem haline gelene kadar havanda dövün, sonra üzerine hazır olan 1 çay kaşığı kabartma tozunu katıp sivilce veya akne üzerine sürüp yarım saat kadar bekleyin.

          Sivilceden kurtulmanın yollarından biri de; limonu ikiye bölün ve yarısının suyunu iyice sıkın, yüzünüzü iyice temizleyip yüzünüze bunu sürün, sabah kalkın ve 1 tatlı kaşığı pakmaya, un haline getirilmiş 1 tane aspirin ile 1 tatlı kaşığı oksijenli suyu boza kıvamına getirip yüzünüze sürün, yarım saate yakın 20-25 dakika kadar bekleyip yüzünüzü yıkayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png