Anason (Pimpinella anisum L.) Bitkisi ve Faydaları

Anason (Pimpinella anisum L.) Bitkisi ve Faydaları
29 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 953 kez okundu.

Anason (Pimpinella anisum L.) Bitkisi ve FaydalarıAnason nasıl yetişir?Ne işe yarar? Bir çok insanın bildiği fakat nerede nasıl yetiştiği konusunda merak duyduğu bir çok doğal tedavi yönteminde kullanılan anason aynı zamanda rakı üretimi ve çörek yapımında da kullanılır. Maydanoz türünden bir bitkidir. Çok ufak olan şifalı tohumları vardır.

         Daha çok yeni doğan çocukların gaz sorunlarının çözümünde kullanılan şifa kaynağıdır. Çöreklere lezzet verir. Yağı rakı üretiminde kullanılır. Nisandan Mayıs sonuna kadar tohumları çimlenince bir 30 cm aralıklarla seyreltilir. Yazın açan çiçekleri ağustos – eylül arasında tohum verir. Şifası tohumlarındadır.

* Bebekler için; 1 kahve kaşığı dolusu anason tohumu, 2 fincanlık bir cezvede suyla haşlanır, süzülür. Bu su, bebeklere birer kahve kaşığı hesabıyla çok ılık olarak üç-dört kez içirilirse karın ağrısına, hazım bozukluklarına, gaza iyi gelir. Acı diye bebekler içmez ise biraz şeker katılır.

* Mide ekşimeleri ve hafif alınan alkolden sonra; bire çay kaşığı karbonata, kaşığın ancak ucunda olacak kadar anason tohumu unu katılır. Bir bardak suda iyice karıştırılarak içilirse hastayı çok rahatlatır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png