Ayrık Otu Bitkisi

Ayrık Otu Bitkisi
5 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 1.445 kez okundu.

Ayrık_Otu_BitkisiAyrık otu nedir? Ayrık otu bitkisi (elytrigia repens) buğdaygiller familyasından asya, kuzey afrika ve çoğunlukla avrupa\’da bulunan, çok yıllık, yayılıcı kök saplara sahip, yarım metreden bir metreye kadar uzayabilen yabani otsu bir bitkidir. Ayrık otu demir ve potasyum gibi minareller ile A, B vitaminleri ve saponinler, şeker, glikovalin, triticin, müsilaj gibi maddeler ve uçucu yağlar içermektedir.

Ayrık otu bitkisinin faydaları nelerdir? Bitki vücudu kuvvetlendirdiği gibi kanı temizleme özelliklerine de sahiptir. Ateşli hastalıkların tedavisinde rahatlatıcı etkiye sahip olduğu gibi idrar söktürücü olarak da kullanılır. Böbrek iltihapları gideren bitki böbrek ve mesanede oluşan kum ve taşları düşürmeye yarar. Prostat hastalığına karşı koruyucu, başta ergenlik sivilceleri olmak üzere deri hastalıklarının tedavisinde de faydalıdır. Ayrık otu romatizma ve gut şikayetlerinin azaltılmasında etkilidir. Ayrık otu nasıl kullanılır? Bitki kökleri ile birlikte kurutulup suda kaynatılmak suretiyle kullanılır. Asıl kullanılan kısmı da ayrık kökü denilen kök kısmıdır.

Ayrık otunun kurutulup toz haline getirilmiş halinde bir bardak ılık su içine bir çay kaşığı konmak suretiyle karıştırılarak her gün yemeklerden önce içilir. Acı olması sebebiyle limon veya nane ile tatlandırılabilir. Bu şekilde böbrek ve mesanedeki taşların erimesi, rahim tıkanıklarının açılması için kullanılır. Yine 20 gram ayrık otu bir litre su içine konarak kaynatılıp günde 4-5 çay bardağı içilir. Vücutta meydana gelen şişlikler için de kökü ile yaprağı birlikte dövülüp şişlik olan yere uygulanmak suretiyle şişlik ve ağrıların giderilmesi sağlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png