Ayva (Cydonia vulgaris L.) Nedir? Faydaları Nelerdir? | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Ayva (Cydonia vulgaris L.) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayva (Cydonia vulgaris L.) Nedir? Faydaları Nelerdir?
3 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 776 kez okundu.
AyvaAyva

Ayva adına türküde yazılmış yurdumuzun hemen her yerinde yetiştirilebilen limon ve ekmek ayvası olmak üzere iki çeşidi bulunan sonbahar mevsiminde meyve veren ve çelik yöntemi ya da daldırma yöntemi kullanılarak üretilen bir meyve türüdür. Sulu, sert yapılı ve mayhoş olan limon ayvasına oranla ekmek ayvası yumuşak, suyu az ve tatlıdır. Dalları sık olması nedeniyle iri meyve vermesinin sağlanması için budanması gerekir.

                 Sık görülen monilya ve küllenme hastalıklarına karşı ilaçlı mücadele yapılması gereken ayva soğuk havayı sevmesine rağmen kuzey yerleri sevmeyen bir özelliğe sahiptir. Verdiği meyvesi taze olarak tüketilen ayvanın çiçekleri ise ev ilacı olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zamanında toplanması gereken çiçeklerinin verimli olabilmesi için kuru yerde saklanması ve gölgede kurutulması gerekmektedir. Ayva meyve olarak tüketilmesinin yanında tatlı ile ilaç olarak ya da cilt bakımı, güzellik gibi bakım gerektiren durumlarda da kullanılmaktadır.

                   Ayva neye iyi gelir? Öncelikle bir litre su içinde çay gibi kaynatılan 40 gram ayva çiçeğinden elde edilen çay kıvamındaki su her yemek arasında ılık vaziyette bir çay bardağı içildiğinde öksürüğün kesilmesine yardımcı olur, günlük olarak yenecek bir kaç dilim limon ayvası bulantının giderilmesinde faydalıdır.iki adet ayvanın içinde bulunan çekirdeklerinin bir fincan kahve cezvesinde kaynatılması sonucu elde edilen su  günlük bir kaç defa pamuğun ıslatılması ile sürüldüğünde yüksek ateş ya da soğuk sebebiyle dudaklarda meydana gelen çatakların giderilmesinde kullanılır. Yağlı ciltlerin temizlenmesi için ise ayvanın soyulan etli kabuklarının su bardağına tuvalet ispirtosu ile konulması sonucu bir hafta bekleme sonrası süzülmesi ile elde edilen losyon sürülür. el ve yüz güzelliği için ayrıca yine etlice soyulan ayva kabuğu el veya yüz cildine ovulduktan sonra 10-15 dakika bekletilmesi sonrası soğuk su yardımı ile yıkanması cilt gözeneklerinin şifasını sağlar ve el ile yüzünüzün sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png