Basen Zayıflatmak İçin İpuçları

Basen Zayıflatmak İçin İpuçları
11 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 898 kez okundu.

Basen_Zayıflatmak_İçin_İpuçlarıKadınlar bazen kilo fazlaları olmamasına rağmen yoğun çaba gösterseler de bir türlü daha ince basenlere sahip olamadıklarından şikayet ederler. Basenlerinin geniş olduğu düşüncesi ile daha da ince basenlere sahip olmak isterler. Basenlerinin geniş olmasından şikayetçi olan bayanların bir yerlerde bir şeyleri gözden kaçırıyor olması gerekir ki basen zayıflatmak için ipuçları nelerdir bilmeleri gerekiyordur. Gözden kaçırdıklarını düşündüğümüz en önemli sebeplerden birisi yemekleri yavaş ve çiğnemek suretiyle yememeleridir. Çünkü işlenmiş olan şeker vücudun hızlıca ve anında kullanabileceği enerji kaynağıdır. Vücutta biriken bu fazla enerjinin harcanması için gerekli olan spor ve egzersiz hareketlerini yapmayanların yeme sırasında aldığı enerji hızlı bir şekilde yağa çevrilmek suretiyle vücuttu depolanmaktadır.

Vücudunun basen bölgesinin yağ depolamaya eğilimli olduğunu düşünen bayanlar için işlenmiş şeker en büyük düşman olarak karşılarına çıkar. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz üzere yemeği yavaş ve çiğnemek suretiyle yemeleri gerekmektedir. Yemek esnasında tabaklarına doyacaklarından daha az yemek almaları, doymadıkları durumlarda ikinci porsiyonu almadan önce bir bardak su içmeleri ve tahmini 10-15 dakika bekleyip yemeleri gerekir. Yemeği evde yiyenlerin ise tencereleri kesinlikle masaya yani sofraya getirmemesi, servisi mutfakta yapmak suretiyle tabakları masaya taşımaları gerekir. Ayrıca evde kesinlikle göz önüne atıştırmalık, şişecek veya abur cubur bulundurmamaları gerekir. Alışverişe hiçbir zaman aç karnına iken çıkılmamalı, alışveriş listesi oluşturularak liste dışına çıkılmamalıdır. Evde açıkta abur cubur yiyecek bulundurulmamalı ve el altında yemek olmamalıdır.

Çünkü göz önündeki yiyecek sonunda mutlaka insanın aklına ve midesine girecektir. Yani açıktaki yemek insanın mutlak bir zayıf noktasıdır. Yemeklerde mutlak suretle sebze ile salata yeme alışkanlığının kazanılması, tam tahıllar ve bitkilerde ise içerdikleri kaliteli karbonhidratların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Vücutta gereksiz yere su tuttuğundan tuzun azaltılması hatta mecbur olmadıkça kullanılmaması gerekmekte olup fazla tuz kullanımı vücudun su tutarak basenlerin olduğundan iri görünmesine neden olur. İştah açıcı etkisi sebebiyle kafein tüketiminin sınırlı tutulması önerilmektedir. Azı karar çoğu zarar olan kafein iştah açıcı olması nedeniyle fazla yemek yemeye sebep olarak sorun oluşturabilir. Bir de bağ dokuları zayıflatan etkenlerin basenlerdeki dokuyu zayıflatmak suretiyle geniş görünmesine sebep olmaktadır. Bu etkenlerden biri de strestir.

Stresin hormonları çok fazla salgılaması bağ dokularının zayıflamasına neden olarak basenlerin genişlemesinin yanı sıra selülit oluşumunu da tetikleyebilmektedir. Ayrıca östrojen hormonunun da bağ dokularını zayıflattığı belirtilmekte olup östrojen hormonunun fazla salgılanması ile vücut basen bölgesinde fazla yağ depolanmasına neden olmaktadır. Hormon seviyesinin düzenlenmesinin, bağ dokularının sıkılaştırılması ve bu bölgeye giden kan akışının arttırılması için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Düzenli yapılan egzersiz sağlığı korumaya yardımcı olduğu gibi daha ince basenlere sahip olunulmasına yardımcı olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png