Bayramda Kilo Almamak | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Bayramda Kilo Almamak

Bayramda Kilo Almamak
19 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 712 kez okundu.

Bayramda_Kilo_AlmamakRamazan Bayramının gelmesi nedeniyle mutlaka kilo alırız. Yani adı üstündü şeker Bayramı olarak da biliyoruz. Bayramda bolca tatlı ve şeker tüketiyoruz. Ama işte size bu nokta hakkında bilgi veriyoruz. Bayramda gittiğiniz misafirlikte önünüze gelen her tatlıyı veya şekeri tüketmeyin. Çünkü bu sizin hem sağlığınız hem de kilolarınız açısından kötü sonuçlara neden olur. Eğer önünüze gelen her tatlıyı yerseniz sizin için artı 4-5 kilo almanıza neden olur. Bayramda kilo almamak için yediklerinize dikkat etmeniz gerekir.

Ramazan ayında öğünlerin az olması nedeniyle ve beslenme saatleri değişmesi nedeniyle birçoğumuz kilo verdik. Eğer bu kiloları geri almak istemiyorsanız Bayramda beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü beslenme saatleriniz yine eski saatlerine dönüyor ve üstüne birde bayram gelince kilo elbette alıyoruz. Ama ben kilo almak istemiyorum diyenler için işte size almamanın yolları. Bayramda ikram edilen tatlı ve çikolatalara ‘HAYIR’ denilemediği için aldığınız tatlıdan ya tabağınızı bitirmeden az yiyebilirsiniz veya az dilimler alabilirsiniz. Ama özellikle dikkat etmeniz gereken tatlılar şerbetli tatlılar. Şerbetli tatlılar ikram edildiği zaman tabağınızdaki porsiyondan ya 1 dilim veya sadece tadımlık almalısınız. Şerbetli tatlılar tokluk hissi verdiği için kalorinizi yüksek yiyeceklerdir. Bu nedenle kan seviyenizi yükseltir ve daha çok tatlı tüketme hissi uyandırır.

Eğer tatlı sizin vazgeçilmenizse hafif ve kalorisi az sütlü ve yoğurtlu tatlılar tercih edebilirsiniz. İçinde sütlü ve meyveli tatlıları de tercih edebilirsiniz. Eğer hamur işi tatlılardan sizin vazgeçilmezinizse süt ve yoğurt kullanarak hem kan şekerinizi dengeler hem de tatlı isteğinizi dengelenmiş olur. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise Bayramda öğününüzü atlamayın. Ramazanın hemen ardından yemek yeme daha fazla meydana geliyor. Eğer bunun önüne geçmek istiyorsanız az öğün fazla yemek yerine, çok öğün az yemek yemelisiniz. Böylece daha doğru ve dengeli beslenmiş olursunuz.

Kilo almanızın da önüne geçmiş olursunuz. Bunlara birkaç öneri verelim. Ramazan ayı boyunca kahvaltı yapılmadığı için bir anda kahvaltıya yüklenmeyin. Bayramın ilk günlerinde ramazandan yeni çıktığınız için ana ve ara öğünleri atlamayın. Belirli saatlerde yemeğini tüketin. Örneğin: saat 13.30 gibi öğle yemeğini, saat 16.00 gibi bir meyve veya tahıl ve akşam 19.30 gibi de akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Günlük beslenme ihtiyacınız için uygundur. Tatlı ve atıştırmalıklarla eğer geçiştirirseniz metabolizmanız zayıflar ve şişmanlığa neden olur. Ramazanda geç saatlerde atıştırma alışkanlığı edindiyseniz meyve, yoğurt gibi besinleri tüketebilirsiniz. Saat 22.00’dan sonra kesinlikle bir şey yemeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png