Besmele Ne Demektir – Besmele Nasıl Çekilir | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık

Besmele Ne Demektir – Besmele Nasıl Çekilir

besmele_ne_demektir_besmele_nasıl_çekilirBesmele ne demektir – Besmele nasıl çekilir. Besmele anlamı ne demektir. Besmele hakkında bilgi…
Bismillahirrahmanirrahim
Yani Türkçe olarak Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.”
Besmele; “bağışlayan ve esirgeyen Allah’ın adı ile” anlamına gelen ve her başlangıçta söylenilen Arapça “Bismillahirrahmanirrahim” cümlesidir. Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Suresi dışında bütün surelerin başında yeralır. Hz. Muhammed besmelesiz başlanan bir işin iyi sonuç vermeyeceğini söylediği gibi, En’am Suresi’nin 121. Ayet’i “kesilirken Allah’ın adı anılmayan şeyi yemeyin” buyruğunu verir. İslâmlığın ilk yıllarında bir yazıya başlanırken Hz. Muhammed’in buyruğuyla “Bismike Allahümme” yazılırdı.

Sonraları “Bismillah” Hud Suresi’nden, “Rahman” Beni İsrail Suresi’nden, “Rahim” sözcüğü de Nemi Suresi’nden alınarak “Bismillahirrahmanirrahim” sözü oluşturuldu. Besmele’nin bir ayet olup olmadığı tartışma konusudur. Kimilerine göre besmele surelerin aralarını ayırmak için indirilmiş bir ayettir. Kimilerine göre ise yalnızca Fatiha Suresi’nin başında bir ayettir.
Fatiha Suresi’nin başında bulunan Besmele’nin İslam’da özel bir yeri vardır. Tevbe suresi hariç bütün surelerin başlangıcında bulunmaktadır. Ayrıca Neml suresinin 30. ayetinde de zikredilir. Kur’an okunması veya dua edilmesi haricinde de İslam’da yapılan her işe Allah’ın adıyla başlanması gerektiği inancından ötürü İslam âleminde geniş bir kullanım alanı vardır. Bununla birlikte gündelik hayattaki kullanımında her zaman ayetin tamamı tekrarlanmaz. Çoğunlukla Bismillah (Allah’ın adıyla) olarak kısaltılır.

Besmelenin her surenin bağımsız bir ayeti mi yoksa tüm surelerin başında okunan tek bir ayet mi olduğu tartışmalı bir meseledir. Geçerli görüşe göre besmele sadece Fatiha suresi ve dolayısıyla da Mushaf’ın ilk ayetidir. Çünkü bu sayede surenin ayet sayısı yediye tamamlanır ve Hicr suresi 87. ayetteki ifade tasdik edilir:

“Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve yüce Kur’an’ı verdik” (Hicr, 87).

Nitekim Fatiha besmele ile birlikte yedi ayettir, her namaz rekatında tekrarlanır ve ikişerli bir zincir oluşur. Bununla birlikte cemaat ile birlikte namaz kılınırken imam besmeleyi içinden okur, ancak Fatiha Suresi’nin diğer altı ayetini sesli okur.

Besmele, Allah’la Yapılan Bir Sözleşme Gibidir: •”Bismi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîym” sözünün kısaltılmış şekli. Hayırlı ve helâl bir işe başlarken, Allah Teâlâ’nın adını anmak ve bu adla işe başlamak anlamına gelir. •Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla… Besmele, Allah’ın tesbit ettiği kulluk programını kabul etmektir. Besmele çeken kul, şöyle demiş olur: “Ya Rabbi, şu an, kulluk maddelerinden birini işleyeceğim. Senin ismini anıyor ve iznini istiyorum.” O yüzden haramlara besmele çekilmez. Besmele Şuurunun Mü’mine Kazandırdıkları:

Besmele şuuru, bize şu anlayış ve davranışları kazandırır (kazandırmalıdır): Müslümanın her işi Allah’ın adıyla ve O’nun emir ve müsaadeleri doğrultusunda olmalı. Müslümanın her işinde ‘evvel Allah’ olmalı. Yani mü’min, başlayacağı işi yapıp yapmama konusunda önce Allah’a danışmalı.

Harama besmele çekilmeyeceği için, besmele çekemeyeceğimiz hiçbir işe girişmemeliyiz. “Besmelesiz iş ebterdir, yok olmaya mahkûmdur” hadisinden anlıyoruz ki besmelesizler ve onların düzenleri devrilip yıkılmaya mahkûmdur.

Kesilirken besmele çekilmeyen her hayvan murdardır, pistir. Besmeleyle ve besmele doğrultusunda olmayan her düşünce, fikir, iş ve düzen de bereketsizdir.

Besmele Allah’tan yardım dilemedir. Allah ise, ancak Kendi yolunda olanlara yardım eder. Müslüman, her türlü davranışa İslâmî ölçüler ışığında başlamalı, eylem, hizmet ve faâliyet yaparken ilâhî rahmet ve merhamet üzere bulunmalıdır. Besmele bu bilinci yansıtmalıdır. Müslüman, bütün düşünce ve davranışlarında merhametle hareket etmek zorunda olduğunu besmeledeki rahmetle ilgili iki sıfatla idrak etmelidir. Besmele Şuur kazandırmalıdır: Müslüman, besmeleyi hayatının tamamına yansıtmalıdır. Şuursuz bir şekilde söylenen besmelenin, istenen faydayı sağlamayacağını bilmelidir. Besmele, müslümanın elini attığı her işte, adımını attığı her yolda Allah ile beraber olduğunun, O’nun yardımıyla iş yaptığının şuurunda olmasını sağlar/sağlamalıdır.

Besmelenin her işte sürekli tekrar edilmesi, Allah’ı zikir olduğu gibi, müslümanın Allah’la rahmet üzerine iş yapacağına, O’nun izin verdiği şekilde davranacağına dair sözleşme yenilemesidir.

Küçük çocuktan besmele nasıl okunur videosu

5 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 2.106 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png