Biberiye Çayının Faydaları | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları
31 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 952 kez okundu.

biberiye çayıbiberiye çayı

Biberiye bitkisi ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen, bazı yörelerde kuşdili, rozmarin olarak adlandırılan migren, zayıflama, uykusuzluk, baş ağrısı, kabızlık, tansiyon, kireçlenme, astım, mide ve bağırsak haslatıklarında tedavi amaçlı kullanılan mucizevi bir bitkidir. Güzel kokusu nedeniyle biberiye çayı yapılarak içilmesi kolay bitkidir. Biberiye çayının faydaları saymakla bitmez.

Biberiye çayının zararları nelerdir? Yemeklerden sonra içilmesi durumunda sindirimi kolaştıran biberiye çayı hamilelikte kullanılamaz, ayrıca fazla oranda günlük 10 fincan gibi alınması durumunda zehirlenmelere yol açabilir. Zaten herşeyin fazlası zarar azı karardır. Bu makalemizde biberiye çayının bazı hastalıklara ne tür faydalar sağladığını anlatmaya çalışacağız. Bundan öncede biberiye çayı nasıl hazırlanır? onu anlatalım.

Biberiye çayı nasıl hazırlanır;

Bir çay kaşığı kurutulmuş veya 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak suda 10 dakika kadar kaynatılarak demlenir ve süzülerek içilir.

Biberiye çayının faydaları

Biberiye çayı ne kadar içilmeli? diyecek olursak, 25 gün süresince günlük 5-6 fincan içilen biberiye çayı migren ve baş ağrılarının sizi bir daha rahatsız etmemesi demektir. Biberiye çayının faydaları nelerdir? Yemeklerden sonra düzenli olarak içilen biberiye çayı sindirimi kolaylaştırarak mide barsak bezlerini fazla çalışması hususunda uyarır ve oluşabilecek krampları giderir, gaz oluşmasını ve mide barsak tembelliğini giderir. Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan önce içeceğiniz 1-2 fincan biberiye çayı sayesinde uykusuzluk probleminize son verip rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Günlük olarak 2 bardak içilen biberiye çayı sayesinde kanınızdaki ürit asit seviyesi normale yaklaşır ve gut hastalığına yakalanmamanızı ve yakalanmış iseniz yenmenizi sağlar. Daha bir çok rahatsızlığa tedavi amaçlı kullanılan biberiye çayını içerken hoş bir tat vermesini sağlamak için içerisine bir parça tarçın kabuğu atmanız yeterli olacaktır.  Doğal bir tedavi ilacı olan biberiye çayı kullanımı yine de dikkat edilmesi gereken oldukça yaygın ve faydalı bir içeçcektir. Aynı zamanda diyet yapılırken zayıflamaya yardımcı olarak da kullanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png