Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) Bitkisinin Faydaları

Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) Bitkisinin Faydaları
12 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 1.561 kez okundu.

Biberiye bitkisiBiberiye bitkisi nedir? Biberiye çiçekleri genel olarak açık mavi renkli olan yetiştiği bazı yörelerde kuşdili, rozmarin ya da kuşdili olarak adlandırılan, 1.5 metreye kadar boyu uzayabilen Akdeniz bölgesinde dört mevsim çiçekleri açabilen süs bitkisidir. Biberiye çayı, biberiye yağı, ayrı ayrı migren tedavisi, zayıflama, uykusuzluk, baş ağrısı, vücut kireçlenmesi gibi bir çok tedavi de kullanılır. 

Biberiye çayı ve biberiye yağı faydaları hakkında sitemizde paylaşımlarımız ilerleyen günlerde yayınlanacaktır. Biberiye tedavi amaçlı kullanım yanında 2 bardak su içine bir avuç dolusu konularak 10 dakika kaynatılması sonrası banyo ve mutfağınızda mikrop öldürücü temizleyici olarak kullanabilirsiniz.  Biberiye aşırı soğuğa dayanıklı olması sebebiyle yaygın olarak yetiştirilen, soğuk bölgelerde temmuz ve haziran aylarında çiçek açan, kumlu derin toprakları sevdiğinden dallarından daldırılmak suretiyle çelik ile veya dip sürgünlerinden yetiştirilmektedir. Budama yapıldıkça dalandığından fazla su ihtiyacı duymayan bitkinin şifa kaynağı küçük dalları ile toplanan çiçeklerinin demet halinde gölgede kurutulması sonrası elde edilen drogda bulunmaktadır.

Biberiye burkulma ile meydana gelen ağrı giderir, şişliklere iyi gelir. Bunun içinde 20 gr. kadar çiçeğinin bir litre su ile haşlanması sonrası süzülerek elde edilen suyunun burkulma sonrası meydana gelen ağrı ve şişlik olan yere  sürüllerek ovulması ile etkisini gösterir.  Elde edilen su ise şişe içinde üç hafta kadar bozulmadan saklanır.

Biberiye aynı zamanda güzellik için çayı hazırlanarak yağlı saçların temizlenmesinde, yüzümüzün canlı ve gergin olmasını sağlamak için ise losyon olarak  hazırlanması ile yapılabilir. Losyon için 20 gram kuruulmuş biberiyeyi su bardağı kadar şarap ile haşlayın, elde edilen suyu süzün ve soğutun,sonra elde ettiğiniz bu suyu makyajınızı temizledikten sonra yüzünüze sürün yani  yüzünüzü temizleyin ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın, kısa sürede faydasını görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png