Böğürtlen Meyvesi ve Yararları

Böğürtlen Meyvesi ve Yararları
10 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 1.057 kez okundu.

Böğürtlen Meyvesi ve YararlarıBöğürtlen nedir?Ülke genelinde Ağustos ayı ile Ekim ayları arasında korularda, ormanlık alanlarda, yol kenarlarında sarmaşığı andıran dikenli bir kır bitkisi olan böğürtlen doğal olarak yetişen bir bitkidir. Yaz aylarında beyaz çiçek açan bitkinin meyvesi duta benzeyen kırmızımsı koyu renklidir. Şifa kaynağı olan bitkinin yaprakları çiçek açacağı zaman ince dallarıyla sürgün uçları, çiçekleri ise tam açtığı anda toplanır, kökleri ise yazın çıkarılıp hepsi birden gölge ortamında kurutulur. Böğürtlenin şifa kaynağı meyvesi de tamamen olgunlaşması sonrası toplanır ve genel olarak suyu elde edilerek saklanır.

             Böğürtlenin elde edilen suyunun uzun süre bekletilmemesi taze iken tüketilmesi daha yararlıdır, çünkü fazla bekletilmesi sirkeleşmesine neden olur. Böğürtlen bitkisi ayrıca Böğürtlen çayı, böğürtlen marmelatı ve böğürtlen reçeli olarak ta kullanılan meyvedir. İleride sitemizde böğürtlen reçeli ve marmelatı nasıl yapılır konusunda bilgi verilecektir. Bitkinin faydaları saymakla bitmez, bunlar arasında bazılarını sıralamak gerekirse;

İshal tedavisi için; Sıkılmak suretiyle elde edilen suyu taze olarak tüketildiğinde ishal giderme konusunda çok faydalıdır. Zaten bekletilmesi sirkeleşmesine neden olur.

Ağız yaralarını gidermede; Taze toplanan veya toplanıp kurutulmuş olan 20 gram böğürtlen yaprağı 1 litre suya konarak haşlanır ve elde edilen çay ağızda oluşan yaraların çabucak iyileşmesine yardımcı olur.

Ayak yorgunluklarında; Uzun süre ayakta kalma veya uzun yoldan gelme sonrası ayaklarda hissedilen yorgunluk için 100 gram sürgün ve kökleri 1 litre su ile kaynatılır, ılımaya bırakılır ve ılıdığında elde edilen su ile ayak banyosu yapıldığında yorgunluğun geçmesini sağlar.

Güzellik konusunda; Böğürtlenin toplanmış olan çiçeklerinden 50 gramı 1 litre su ile kaynatıldığı zaman elde edilen su ellerin bakımı için çok iyi bir losyon olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png