Bulgurun Faydaları Nelerdir | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Bulgurun Faydaları Nelerdir

Bulgurun Faydaları Nelerdir
17 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.046 kez okundu.

Bulgurun_Faydaları_NelerdirBulgur nedir? Bulgurun faydaları nelerdir? İşte size bunların cevabını veriyoruz. Bulgur, buğday taneciklerinin kaynatılması sonucu kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesi ile elde edilir. Tahıl grubun üst sıralarda yer alan bulgur sağlıklı beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bulgur su ve buğdaydan oluşmasına rağmen yüksek oranda protein, mineral, vitamin, posa ve lif açısından oldukça zengindir. Tabi bunların yanı sıra karbonhidratın değerinin düşük olması önemli.  Bulgurun ise karbonhidrat değeri düşük olduğundan onu değerli bir besin haline getiriyor. Bulgurun sarı ve esmer olmak üzere iki çeşidi vardır. Bide köftelik ve pilavlık olmak üzere de ayrılır. Bide bulgurun yetiştirilmesi vardır. Bulgurun iri ve sert taneli olması bulgurun iyi olduğunu gösterir. Yani bulgurun iri ve sert taneli olması gerekir. Bu buğdaylar taşı ve toprağından iyice temizlenir ve daha sonra da iyice yıkanmalıdır. Daha sonra bu buğdayları 80 derecede iyice kaynatılır. Sonra kurutmak için kilim ( çul) üstüne iyice serilir ve kurutulur. Kurutulduktan sonra buğdaylar değirmende iyice kırılır. Ve son olarak kepeğinin temizlenmesi için normal hızla esen rüzgârda savrulur.

Böylece buğday elde edilmiş olur. Sıra buğdayın faydalarına geldi. İnsan sağlığı için oldukça önemli yere sahip olan bulgur, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler bakımından oldukça zengin olan bir tahıldır. Daha önce de belirttiğimiz gibi karbonhidrat değeri bakımından düşük, protein açısından değeri oldukça zengindir. Bulgurun içinde bulunan pektin, selüloz ve sakız gibi maddeler insan vücudunda dengeleyici bir özelliği vardır. Suda çözünen lifler sayesinde kan şekeri kontrol edilir ve kolesterolü düşürme etkisi vardır. Bide bunun yanı sıra lifli besin olduğu için kanseri önlediği uzmanlar tarafından da söylenmektedir.

Zayıflamak isteyenler içinde bulgur oldukça önemlidir. Çünkü lifli bir besin maddesi olduğu için diğer besinlere oranla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi hızlandırır. Sağlıklı bir insanın günlük hemen hemen 20-30 gram life ihtiyacı vardır. Bulgurun içinde bulunan b1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Zayıflamak isteyen kişilerin zayıflama diyetlerinde, kolesterolü yüksek olan kişilerde ekmek yerine bulgur tüketimi önerilmektedir. Kuru tahıllar bir arada yendiği zaman protein kalitesi artmaktadır.2 yemek kaşığı pişmiş bulgur (25 gr) yani 1 dilim ekmeğe denktir.  Çölyak hastaları için yüksek oranda gluten içerdiğinden kesinlikle önerilmez..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png