Çilek (Fragaria vesca L.) Meyvesi | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Çilek (Fragaria vesca L.) Meyvesi

Çilek (Fragaria vesca L.) Meyvesi
5 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 757 kez okundu.

Çilek (Fragaria vesca L.) MeyvesiÇilek meyvesi ülkemizin büyük bir kısmında yetiştirilmeye başlanmış ancak Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilen kumlu ve humuslu toprağı seven, ılıman iklim ve suyu seven meyvedir. Çilek mevsimi,  genellikle ilkbahar mevsiminde üretilen. son dönemlerde seracılık alanında da önemli oranda yetiştirilmeye başlanan çilek meyvesinin yararları fazla olmakla birlikte çilek reçeli de yapılmakta olan meyvedir.

         Bir çok çeşidi bulunan çilek meyvesi hakkında bilgi sahibi olabilmek için araştırma yapmaya gerek yoktur, çünkü ilkbaharın hemen hemen en sevilen. reçeli yapılan, faydaları saymakla bitmeyen, hoş kokulu bir meyvedir çilek. Çilek meyvesinin faydaları saymakla bitmez, ancak bazıları; vücuda kuvet verir, damar tıkanıklığını önleyerek kolestrolü düşürür, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar, ağız kokusunu giderir ve diş etlerini güçlendirir, cilde güzellik katar ve daha bir çok faydası vardır.

       Çilek yararları kadar reçeli ile de biz insanların sevdiği bir meyvedir. Çilek reçeli nasıl yapılır konusunda ilerleyen günlerde sitemizde bilgilendirmeler yapılacaktır. Çilek hakkında bir kaç faydalı pratik bilgi verecek olursak;

     Çilek yaprakları ve köklerinden oluşan 20 gramlık karışım 1 litre su ile çay gibi haşlanıp yemeklerden önce bir fincan içilmesi durumunda iştahsızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur. Yine havanda dövülerek un haline getirilen kurutulmuş yapraklar ile fide köklerinden oluşan un ile fırçalanan dişlerin inci gibi parlamasına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png