Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 751 kez okundu.

Cinsel_Yolla_Bulaşan_HastalıklarCinsel yolla bulaşan hastalıklardan, korunmak için bu hastalıkları tanımamız lazım. Bu hastalıkların bazıları tedavi edilebilir, bazıları ise tedavi edilmediği zaman kısırlığa ve hatta ölüme kadar götürebilir. Bayanların daha çok etkilediği uzmanlarca sık dile getirilir. Gonore(Bel soğukluğu)  Kadınlarda akıntı, sık yanmalı idrara çıkma, adet düzensizliği. Erkeklerde akıntı ve yanmalı idrara çıkma görülür. Karın içi intihaplarına neden olabilir, anne karnındaki bebeğe geçebilir. Bebekte zatürye ve körlüğe neden olabiliyor. Hastalığı kaptıktan 2 hafta sonra belirtiler kendini göstermeye başlıyor. Tedavisi çok kolay bir hastalıktır.

Sifiliz (Frengi) : Tehlikeli bir hastalıktır, erken tanı koyulursa tedavisi olabilir. Hastalığı yapan etkenin vücuda giriş yerinde şişkin ve Ağrısız bir yara ile kendini belli eder. Tedavi edilmeyip ilerlerse, sinir sistemine zarar vererek körlüğe ya da sağırlığa yol açar. Tüm vücudu etkilediği bilinen bir gerçektir, tümörler oluşabilir ve ölüme neden olabilir.

Şankroid (Yumuşak Çıban) : Genellikle yaraya benzer kasıkta oluşan şişlikler zaman içinde gelişir ve içindeki iltihap akar. Tedavisi kolaydır.

Klamidya :  Bayanlarda ve erkeklerde sarı köpüklü bir akıntı ile kendini belli eder. Kadınlarda karın içinde yaygın iltihaplanmalara yol açar. Bu durum kısırlığa, üreme organlarında apselere neden olur. Gebe kadınlarda yüksek ateş, düşük ve ölü doğuma yol açar.Tedavisi kolaydır.

  Trichomonas :  Yeşil ve kötü kokulu bir akıntı ile belli olan bir hastalıktır. Kadında tüplerde iltihaplanmaya neden olarak geçici kısırlığa yol açabilir. Tedavisi kolaydır.

Herpes (Genital uçuk) : Genital organlarda kaşıntı, uçuk şeklinde sivilce görülür zaman içinde ağrılı yaralara dönüşür, geçer ve tekrar yaşanır. Tedavisi zor olan bu hastalık, menenjite, idrar yolları hastalıklarına, rahim ağzı kanserine neden olabiliyor.Düşüklere neden olabiliyor,doğumda bebek hastalığı doğum kanalından kapabiliyor,sinir sistemini,gözlerini ve deriyi etkiliyor bebek ölümlerine neden olabiliyor.

Üreme organı siğilleri ve deri kabarıklıkları: Hastalığın belirtileri,haznede,makatta karnabahar görünümünde siğiller olarak görülürler,tedavisi zor bir hastalıktır. Zamanında önlem alınmaz ise büyüyerek cevre organlara zarar verebilir.anne karnındaki bebeğe geçebilir,solunum yolunda oluşan et kümeleri bebeğin nefes almasını zorlaştırır.

Hepatit – B
Cinsel temasla gecen bir hastalıktır.
Belirtileri idrar renginde koyulaşma, ateş, karaciğerde büyüme, sarılık.
Kesin bir tedavisi yoktur, sadece bünyeyi güçlendirici tedavi yapılabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png