Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Çözüm Yolları

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Çözüm Yolları
5 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 976 kez okundu.

Çocuklarda_Davranış_Bozuklukları_ve_Çözüm_YollarıÇocuklarda davranış bozuklukları ve çözüm yolları nelerdir? sorun nasıl çözülür? Çocuklarda davranış bozuklukları ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza geliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri kardeşler arasındaki geçimsizlik olarak görülmektedir. Buna sebep olarak aile fertlerinin kardeşler arasında yaptığı ayrım çocukların geçimsiz olmalarını tetikliyor. Çocuklar arasında karakter farklılığı olduğu gibi ebeveynlerin de çocuğun bir tanesini diğer çocuktan üstün olarak görmesi ve çocuklara farklı davranışlar sergilemesi de karater bozukluğunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunun engellenmesi için ailenin çocuklar arasındaki anlaşmazlıkları kendi aralarında çözümlemelerine izin vermeleri olarak kabul görmektedir.

Yine çocuklarda davranış bozuklarının belirtileri olarak başkalarına gözdağı verme, üstünlük ve kabadayılık taslama, korkutma, kavga başlatma, insanlara acımasız fiziksel davranışlar sergileme, eşyalarını kırıp dökme, hırsızlık yapma vb. sayısız örnekler verilebilir. Çocuklardaki davranış bozuklukları nasıl önlerir? İşte önemli olan bu sorunun cevabını bulabilmek gerekir. Öncelikle çocuğu anlamaya çalışmalı, aşırı tepki göstermekten kaçınmalı, fiziksel ceza yani dayak vb. cezalardan kaçınılmalı, bunun yerine yaptığının yanlış olduğu anlatılarak yaptığının onaylanmadığı gösterilmelidir. Çocuğu yaptığından dolayı kötü olarak damgalamamalı, eleştirmek suretiyle doğruyu görmesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Hırsızlık yaparak aldığı eşyayı elinden alıp sahibine verme yerine yaptığının yanlışlığını anlaması için kendisinin geri vermesinin ve özür dilemesinin sağlanması gerekir. Çocuğun yaptığı yanlışlara karşı onunla konuşmak suretiyle sorunların çözümü cihetine gidilmeli, hatası kendisine doğru bir iş eylem yaptırmak suretiyle yani bir başkasına ait olup izinsiz aldığı eşyasını geri vermesinin sağlanması gerekir. Söylediği yalan sözlerin kendisine ileride ne kadar zarar vereceğinin çok iyi bir şekilde ifade edilmesi gerekir.

Çocukların davranış bozukluklarının önlenmesi için ne yapılmalıdır? En önemli faktör olarak çocuğa yakın ilgi gösterilerek yaptıkları yanlış kabul edilemez davranışlarını düzeltmesi gerektiği vurgulanarak örnekler vermek suretiyle sorun çözümü sağlanmalıdır. Yine çocuğun kullandığı kabul edilemez uygunsuz sözcüklerin yerine kabul edilebilir uygun sözcükleri kullanması için gerekli bilgilendirmeler yapılmalı ve çocuğun olumlu kelimeler kullanması durumunda övgü ile karşılayarak doğru yolu görmesi için teşvik edilmesi gerekir. Kısaca çocuklardaki davranış bozukluğunun önüne geçmenin en önemli çözümü ailenin çocuktaki davranış bozukluğunu iyi algılaması çocuğun olumlu yönde ilerlemesinin sağlanmasındaki en önemli etkendir unutmayalım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png