Dinimizde Akraba Evliliği

Dinimizde Akraba EvliliğiDinimizde Akraba Evliliği

Biz insanlar Müslüman olarak yaşadığımız yörelere göre çeşitli gelenek ve göreneklerle yetiştiriliriz. Bazı yörelerde ve bazı tıp bilimcileri tarafından akraba evliliklerinin dinen sakıncası olduğu gibi doğacak çocuklarında sağlık sorunları yaşayacağı sebepleriyle kabul görmemektedir. Dinimizde akraba evlilikleri yaygındır. Dinimizde akraba evlilliği yapılabilirmi? Peygamber efendimizin bile akraba evliliği yaptığı yani halasının kızı ile evlendiği bir gerçektir.
Bunun yanında bazı akraba evliliklerinde doğan çocuklarda sağlık problemleri olduğu görülmekle birlikte bilinen bir çok akraba evliliğinde ise herhangi bir sorun görülmemiştir. Fakat bilim adamları akraba evliliği öncesinde aralarında olan ortak genlerin doğacak çocuğa ne kadar etki edeceğinin iyi tespit edilmesi gerektiği söylenmektedir ve bu nedenle akraba evliliklerine kalıtsal hastalığa sebebiyet vereceğinden karşı çıkılmaktadır. Dinimizde mahrem olup evlenilmesi haram olanlar açıkça belirtilmiş ve makalemizin ilerleyen kısımlarında yani aşağıda açıkça yazılmıştır. Bunlar dışında bulunan akraba veya yabancı olsun evlenilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı bir gerçektir.  Bu hususları sıralayacak olursak;

Dinen mahrem olup kendileriyle evlenmek haram olanlar  :

1-Nesep sebebiyle haram olanlar: Bunlar da yedi sınıftır. Anneler, Kızlar, Kızkardeşler, Halalar, Teyzeler, Erkek kardeşin kızı ve Kızkardeşidir.

2-Süt sebebiyle haram olanlar: Neseb sebebiyle haram olanlar, süt sebebiylede haramdırlar yani onlar da yedi sınıfdır.

3-Sıhriyet sebebiyle haram olanlar: Kur\’an-ı Kerim\’de bunlardan dört sınıf dile getiriliyor.

A-Babanın eşi : Üvey anne,

B-Oğlun eşi : Gelin,

C-Eşin annesi : Kayınvalide.

D- Eşin kızı : Kocanın üvey kızı.

Yukarıda zikrettiğimiz kimseler ebedi olarak haramdırlar.

Geçici olarak haram olanlar ;

Kur\’an-ı Kerim bunlardan üç sınıf dile getirmiştir:

1-İki kız kardeş ile aynı anda evlenmek,

2-Zevce ile halası veya teyzesi ile aynı anda evlenmek yani ikisini bir arada bulundurmak,

3- Evli olan kadın.

Bunlardan başka da akraba olsun, yabancı olsun onunla evlenmek caizdir. Peygamberimiz halasının kızı olan Hz.Zeynep ile evlenmiştir.  Aynı zamanda Hz.Ali amcaoğlu Hz.Peygamber\’in kızı olan Fatıma ile evlenmiştir. Demek yakın olsun, uzak olsun akraba ile evlenmek caizdir. Ama yabancı ile evlenmek için tavsiyede bulunmakta bir beis yoktur. Hatta Şafii fıkıh kitabları yakın akraba ile evlenmek tenzihen mekruhtur,diye kaydediyorlar.

5 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 1.096 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png