Diyet ve Sporla Zayıflama

Diyet ve Sporla Zayıflama
5 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 1.068 kez okundu.

Diyet_ve_Sporla_ZayıflamaDiyet ve sporla zayıflama hakkında, hemen her diyet programı planlanırken ya da diyet yapılırken spor ile hareketten söz edilmektedir. Ancak her diyette spor yapmak gerekmez. Çünkü stres ile psikolojik sorunlardan kurtulmadan düzensiz olarak yapılan sporun diyete hiçbir katkısı olmaz. Bedenen ve ruhen sağlıklı olabilmenin günümüzdeki tek yolu olarak uzmanlar tarafından kabul edilen yöntemi egzersiz ile spor olarak karşımıza çıktığından spora önce yürüyüş yaparak başlanmalıdır.

  Ancak yürüyüş belli hız ile tempoda, ne hızlı ne de yavaş olmak kaydı ile günlük 40 dakika süre ile olmalı ki vücudunuz yağ yakmaya başlasın. Yürürken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise yürüme temposunda nefesiniz tıkanmadan konuşabilmeniz, adınızı tıkanmadan söyleyebilmenizdir. Bu tempo üzerinde yapılan yürüyüşün vücutta yağ yakmasını engellediği gibi herhangi bir faydası olmaz. Yine spora başlamadan ve bitirdikten sonra bazı egzersiz hareketleri ile vücudunuzun ısıtılması gerekmektedir.

  Bilinçsiz olarak arttırılan tempo yağ yakımını engellediği gibi vücudunuzun yorulmasına ve savunmaya geçerek yağ stoklamasına neden olur. Isınma hareketleri düzenli olarak yapıldığında ise vücudunuz yağları eritip düzenli olarak yağ yakma moduna geçer. Bunun içinde nefessiz kalmayacak şekilde yürüyüş temposunun güzel ayarlanması gerekir.

  Diyet ve spor birlikte mi yapılmalı? Fırsat bulunduğu sürece hemen her fırsatta en azından yürüyüş yapılmalıdır. Çünkü diyetin en önemli yardımcısı spordur. Sporsuz diyet etkisiz midir? Evet spor ve egzersizin olmadığı diyetin sonu hüsranla biter. İlk aşamada kilo verilmiş gibi görünse de spor destekli olmayan diyetin sonunda verilen kiloların hareketsizlik yüzünden fazlası ile geri alındığı görülmüş bir gerçektir. Sadece sporla zayıflanır mı? Sadece spor yaparak zayıflamanın mümkün olduğunu belirten uzmanlar kilo verebilmenin yine de dengeli beslenmeden geçtiğini belirtmektedir. Yani dengeli olarak beslenen ve düzenli olarak sağlıklı bir şekilde spor yapan insanın kilo vermesi mümkündür.

  Diyet ve spor programı ile spor ve diyet birlikteliği nasıl olmalıdır? Diyet ile sporun aynı anda başlatılması motivasyon açısından doğru olmadığı gibi, önceliğin diyet kararı alınması, odaklanılması ve psikolojik olarak hazır hale gelinmesi ile mümkündür. Diyet kararı alındığında odaklanmadan ve psikolojik olarak hazır hissetmeden spora başlayan kişiler kendilerini yorucu ve karışık hale getirilmiş bir programın içinde bulabilir. Diyet esnasında yapılan sporun öncelikle bir hayat tarzı haline getirilmesi ve düzenli olarak yapılması doğru olduğu gibi sağlığı olumlu yönde etkileyen bir aktivite iken yoğun olarak yapılıp sonrasında bırakılması durumunda kilo verme yerine aldırdığı kilolar ile yaptığınız diyetin başarısızlığını getirir. Sporun kilo vermek için değil de hazır kilonun korunması amacıyla yapılması, ideal kiloya ulaşılması durumunda düzenli olarak yapılarak kilonun sabit tutulması şeklinde önerilen bir aktivitedir.

   Spor aynı zamanda diyet dönemi sırasında yavaşlayan veya duran kilo kaybına karşı da devreye sokulabildiği gibi metabolizmanın diyete adapte olup kilo kaybına dirençli olduğu durumlarda enerji harcamasını arttırıp metabolizmanın tekrar canlandırılması için de önemli bir unsurdur. Beden kitle endeksinin diyete başlanmadan önce tespit edilmesi de diyet ve spor için önemlidir. Çünkü beden kitle endeksi 30’un üzerinde olanların kilo vermeye başlamadan spor yapmaları sağlıkları açısından tehdit oluşturur ki spora diyete başlayıp kilo verilmeye başlandığı esnada başlamak doğru bir seçimdir.

  Sonuç olarak sağlık geliştirmesi ve birçok hastalık riskini azaltması sebebiyle fiziksel aktivitelerin yani spor ve egzersizin hayatınız boyunca düzenli bir şekilde yapmanız, bunu planlamanız ve hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekir. Sadece diyet programı uygulanırken yapılan ve sonrasında bırakılan egzersiz ve spor kiloların fazlasıyla geri dönmesi anlamına geleceğinden hayatınızın bir parçası haline getireceğiniz egzersiz ve sporu kesinlikle ihmal etmeden günlük olarak belirli sürede yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png