Diyet Yiyeceklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yiyeceklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler
4 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 678 kez okundu.

diyet_yiyeceklerde_dikkat_edilmesi_gerekenlerHayatımızın neşesi olduğu kadar ilahi bir lütuf olan sağlımız riske sokulmaması gereken en önemli kaynağımızdır. Diyet yiyeceklerde dikkat edilmesi gerekenler aldığımız besinler kadar önemlidir. Diyet yaparken diyetli psikolojisinden kurtularak diyetliyim herkesin yediğini yiyem diye çevremizdeki ve özellikle birlikte yaşadığımız insanların neşesini kaçırmamalı, bunun içinde az da olsa damak zevkinden ödün vermemiz gerekir.

    Yani diyet yaparken yemediğimiz fakat yakınlarımız ve çevremizdeki insanlar ile birlikte olduğumuzda onların neşesini kaçırmadan az da olsa onların damak zevkine hitap eden yiyeceklerden yemeliyiz. Çünkü diyet ve normal yiyecekler arasında ciddi herhangi bir fark bulunmamaktadır. Diyet yaparken nelere dikkat edilmeli önemli olan işte bu konudur. Çünkü diyet yaparken yediğimiz yiyecekler normal zamanlarda da yediğimizden farksızdır. Burada yapılan sadece dengeli beslenme ve az kalorili besinler tüketmekten başka bir şey değildir. İşte bu yoldan çıkarak diyet yiyeceklerde dikkat edilmesi gereken kurallar aldığımız besinler kadar önemlidir. Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? Bunların bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Öncelikle kızartmalardan kaçınılmalıdır, çünkü kızartmalar pişirirken dumanlandığı ve aşırı derecede yağ emdiğinden sağlığa zararlı hale gelir ki diyet yapmayanlara bile yenmemesi tavsiye edilir ve diyet yapanların sonuç almasını zorlaştırır.

    Margarinler kesinlikle diyet menüsünden uzak tutulmalı, tereyağı bile az miktarda çok seyrek tüketilmelidir. Diyet yaparken belirtilmiş olan yağ oranına dikkat edildiği taktirde haşlama, ızgara ve fırında pişirilen yiyecekler tüketilmeli, aksi taktirde yenmemeli ki diyet yaptığınıza değsin. Yiyecekler hangi türde olursa olsun taze olmasına, günlük olmasına dikkat edilmeli, tatlılar ise sadece öğünlük olarak dikkatli tüketimelidir. Hiç yağ olmadan ya da çok az yağla hazırlanan beşamel sosun tüketilmesinde sakınca olmasa da yağ oranı ayarlanamadığında tüketilmemelidir. Haşlama veya fırında pişirilmek suretiyle balık veya tavuk eti en az haftada bir defa mutlaka tüketilmelidir. Çokca yağ bulunduğundan mayonez çok az kullanılmalı ve salatada kullanıldığında salataya yağ eklenmemelidir. Yoğurt ya da dilet süt kullanılarak tatlandırılan çorba yağsız haşlama şeklinde pişirilmelidir. Etin kıyma ve kuşbaşı parça olarak kullanıldığı yiyeceklere kesinlikle yağ eklenmemeli ve hazırlanmış olan diyet listenizdeki yağ miktarına göre kullanılması önerilmekte oup burada etin lezzeti zaten yağ ihtiyacını azaltır.

     Börek hazırlanırken arasına haşlama patates, pırasa, ıspanak gibi olmalı, karışımına ise yağ konmamalı ve süt ile yumurta ya da süt tozu, su ve yumurta katılarak ıslatılmalıdır. Börek de peynir kullanmayı düşünüyorsanız yağsız olmasını tercih etmeli, gerekiyorsa tuzunu almalısınız. Piştiğinde büyük oranı şekere dönüşen pirinç pilavı yerine bulgur pilavı ya da makarna tercih edilmelidir. Özellikle makarna pilava nazaran daha fazla tercih edilerek tüketilmelidir. Asitli olduğundan koladan uzak durmalı yerine maden suyu tercih edilmeli, istenirse de maden suyuna tatlandırıcı, limon katılmalıdır. Meyve suyu tüketimi hazır olandan uzak durarak evde hazırlanan taze meyvenin sıkılması ile elde edilen doğal meyve suyu tercih edilmelidir. Ki yapılan diyet te başarı oranı yüksek olsun ve fazla kilolardan kolayca kurtulun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png