Diyetin Amacı Nedir

Diyetin Amacı Nedir
24 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 949 kez okundu.

Diyetin_Amacı_NedirDiyetin amacı nedir? İnsanlar neden diyet yapar? Diyet insanların fazla kilolarından kurtulmak için bir uzman tavsiyesi ya da kendi hazırladıkları program dahilinde fazla kilolarından kurtulmak için uyguladıkları yöntemdir. Günümüzde birçok diyet programı mevcuttur. İnsanlar yaptıkları diyet programları sonunda her zaman başarılı olamamaktadır.

Diyette amaç vücutta oluşan ve görünür hale gelerek istenilen görünümden uzak kalınması sonrası göbek veya bel civarında oluşan yağ kitlelerinden kurtulmaktır. Tüketilen besinlerdeki enerji miktarı ihtiyaç duyulan enerji miktarından fazla olduğunda zamanla vücutta yağ kitleleri oluşarak özellikle bel ve göbek civarında görünür hale gelmektedir. Vücutta oluşan fazla yağ kitlelerini eritmek amacı ile genel olarak sağlıklı ve bol sporlu yaşam tercihi yanında diyet yapılır. Diyet yaparken temel amacın vücudun enerji ihtiyacı için alınan karbonhidrat tüketiminin azaltılıp vücudun enerji ihtiyacının yağlardan karşılanmasını sağlayıp vücutta biriken yağ kitlelerinin yakılmaya zorlanması olmalıdır.

İşte vücudun enerji ihtiyacının beli bir zaman aralığında bu yöntemle karşılanması neticesinde insanların vücutlarındaki yağ miktarı azalmaya başlayarak zayıflamaya başlarlar. Ancak insanların bu şekilde diyet yapmaları aç kalmak anlamında anlaşılmayarak amacın sadece aşırı karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini bilmeleri gerektiğini anlamındadır. Karbonhidratlı besinler yerine bol lif oranına sahip yiyeceklerin tercihi, yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durularak beslenilmesi durumunda insanların zayıflamaları protein eksikliğine sebep olmayarak enerji ihtiyacının yağlardan karşılanması demektir.

Böylece protein eksikliği oluşmayacağından kas sistemlerinde herhangi bir hastalık ortaya çıkmaz. Diyet yapıldığı sırada insanlar verilen kilo sebebiyle genç göründüğü gibi vücudun ağırlığının azaldığından yani kilo verildiğinden kas ile iskelet sisteminde rahatlama meydana gelir. Diyet esnasında protein tüketilmesinin insanlara herhangi bir zararı olmadığı gibi kas sistemi ile cildin yenilenmesinin sağlanması için gerekli olan protein ihtiyacının karşılanması anlamında gereklidir. Çünkü fazla alınmış olsa bile protein idrarla birlikte çeşitli işlemler sonucu atılmaktadır. Böbrek yetmezliği ile karaciğer yetmezliği olan hastaların protein tüketimine özen göstererek dikkat etmeleri gerektiği de uzmanlar tarafından önemle belirtilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png