Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yaparmı | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yaparmı

Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yaparmı
20 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 968 kez okundu.

Doğum_Kontrol_Hapları_Kısırlık_YaparmıDoğum kontrol hapları kısırlık yaparmı? doğum kontrolü kısırlık mı yapıyor? Kadınlar arasında bu konularda ilginç söylentiler dolaşmakta olduğundan uzmanların verdiği bilgilerle ilgili derlemeler sunuyoruz. Kadın hastalıklarının tedavisinde çoğu kez doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Bilindiği gibi eski doğum kontrol hapları içerdiği progestinler nedeniyle ödem ve kilo artışı yapmaktaydı.

   Ancak günümüzde üretilen ve kullanılan haplar bu bilinenin aksine ödem ve kilo artışı gibi yan etkileri oluşturmamaktadır. Çünkü yeni modern doğum kontrol hapları östrojen denilen düşük dozda kadınlık hormonu ve kaliteli progestin olarak isimlendirilen yumurtlama hormonu içermektedir. Bu sebeple de kullanılmaya başladığı andan itibaren yumurtalıklar dinlenmeye çekilerek yumurtlamayla birlikte yumurtalıkların yapmış olduğu bütün hormon salgıları durur.

  Ve kaynağı olan kadınların kendi yumurtalıkları olan erkeklik hormonu yani androjen salgılanmaz, bunun sonucu olarak da tüylenme ve sivilceler azalarak adet düzensizliği problemini ortadan kaldırır. Buradan anlaşıldığı üzere sonuç olarak doğum kontrol hapları kısırlığa yol açmaz. Neden olarak etkileri sadece bir gün sürer ve her gün alınmaları gerekir ve bırakıldığı andan itibaren etkileri hemen kaybolur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png