Doğum Sonrası Nasıl Kilo Veririm | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Doğum Sonrası Nasıl Kilo Veririm

Doğum Sonrası Nasıl Kilo Veririm
4 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 804 kez okundu.

Doğum Sonrası Nasıl Kilo Veririmİnsanların yaratılışı dünyaya gelme, büyüme ve üreme ile dini vecibelerini yerine getirerek yaşama gerçeğinden ibarettir. Annelik de her bayanın evlilik sonrası yaşamak istediği en güzel duygulardan biridir. Bayansınız evlendiniz ve mutlu huzurlu bir evliliğiniz var, eşiniz ile bir çocuk dünyaya getirme kararı verdiniz. Hamilesiniz ve takdiri ilahi neticesi zamanı gelince nur topu gibi bir evladınız dünyaya geldi. Ancak hamilelik öncesi ideal bir kilo ve mükemmel bir fiziğe sahiptiniz. Fakat hamilelik sırasında ve doğum sonrası kilonuz ve fiziğinizde değişiklikler meydana geldi, biraz kilo aldınız. Bu aldığım kiloları nasıl veririm diye kara kara düşünmeye başladınız. Nasıl kilo verebilirim demeye başladınız.

                    Tabi bunun önüne geçmek mümkün nasıl mı öncelikle hamilelik döneminde önceliğiniz planlı bir program çerçevesinde yürüyüş ve egrersiz yapmak. beslenmeye dikkat etmekten geçer. Yapacağınız güzel bir program dahilinde bunu bir uzman kontrolünde de kilo vermek mümkündür, düzenli bir şekilde yürüyüş yaparak ve evde veya bir spor salonunda egrersiz yaparak ideal kilonuzu korumaya çalışabilirsiniz. Bunun yanında hamur işi, tatlı, çörek, börek, pilav, makarna gibi kalorisi yüksek besinlerden uzak durup sebze ve meyve ağırlıklı besinleri almaya özen göstermilisiniz. Hamilelik döneminde bu şekilde beslenmenize gösterdiğiniz özeni doğum sonrası emzirme döneminde de sürdürmeli, daha çok sebze ve meyve ile birlikte posalı dediğimiz demir, protein ve kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenerek günde en az 10-12 bardak su içmelisiniz.

            Tabi bunları yaparken de dikkatli ve özenli olmanız gerekir, çünkü yediğiniz ve içtiğiniz sütünüze geçer ve bebeğinizin beslenmesi de sizin beslenmeinez orantılı olarak süregelir. Bu nedenle çay, kahve ve özellikle alkolden uzak durmalı, çay ve kahve tüketimi olduğu kaar az olmaladır. Alkol ise kesinlikle alınmamalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde bir uzman kontrolünde demir oranı yüksek vitamin almanız gerekebileceğinden hamilelik boyunca aldıysanız doğum sonrası devam etmeniz gerekmeyeceğinden yine de demir ve kalsiyum oranı yüksek gıdaları tüketmeye çaba göstermeniz bebeğinizin anne sütü ile daha düzenli beslenmesini sağlayabilir. Anne sütünün bebeğinize daha yararlı olması yine alacağınız süt, su,bitki çayları, meyve suyu, şekeri az komostalar ile orantılıdır. Bunun için ilk 6 ay kesinlikle diyet yapmamanız önerilmektedir. Çünkü vereceğiniz hızlı kilo kaybı bebeğinizin sağlığı için sakıncalar oluşturacağından egzersiz yaparak düşük yağlı gıdalarla beslenip hagtada yarım kilo kaar vermeye özen göstermeniz gerekmektedir. Doğumunuzun 10. ayından itibaren ise bir uzman kontrolünde hazırlanan program çerçevesinde diyet yapmaya başlayabilirsiniz. Uzmanınızın verdiği program sayesinde dengeli ve sağlıklı beslenerek hem sütünüzü bebeğinize gönül rahatlığı ile verebilir hem de tekrar ideal kilonuza dönme yolunda sağlam adımlarla ilerlersiniz. Bunların yanında her gün düzenli olarak 3-4 bardak taze süt içmeli, üzüm, erik ve kayısı kompostaları alarak kabızlığı önleme açısından tedbir almalısınız. Protein ve demir ihtiyacını karşılamak için ise günde bir defa haşlanmış yumurta yemelisiniz. Tabii yumurtayı alırken demirin vucütta kullanılmasını engellediği ve şiddetle az alınması istenen çay kesinlikle içilmemelidir.

         Doğum sonrası alınan kiloların nasıl verilebileceğine en güzel örnek ise ünlü iş kadını Leyla Alaton\’un doğum sonrası 20 kilo nasıl verdiğidir. Nasıl mı dersek öncelikle spor yaparak protein rejimi uygulaması diyebiliriz. Leyla hanım sabah bir dilim buğday ekmeği yanında azıcık beyaz peynir ve bal, öğlen bir tabak yemek yani ya zeytinyağlı salata ya da et yemeği, genelde ise et, balık veya tavuk, öğleden sonra akşama kadar çok acıkmamak için meyve, akşam ise tavuk, et ya da ızgara balık yanında az sebze yemeği yemek suretiyle 8 ay gibi kısa bir sürede tam tamına 20 kilo vermiştir. Tabii Leyla Alaton\’nun maddi yönünü göz önüne alırsak bu menülere eş değer daha ekonomik münelerde hazırlamak mümkün ve siz bayanlar tarafından bilinen bir şey olsa gerek. Evet sizde yukarıda anlatılanlara uymak suretiyle tam olmasa da hamilelik ve doğum öncesi güzelv e alımlı halinize dönebilirsiniz tabi isterseniz, çünkü istemek başarmanın yarısıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png