Fesleğen Bitkisi ve Faydaları

Fesleğen Bitkisi ve Faydaları
7 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.249 kez okundu.
Fesleğen_Bitkisi_ve_Faydaları

Fesleğen Bitkisi ve Faydaları

Fesleğen bitkisi ve faydaları nelerdir? Öncelikle fesleğen nedir? onu incelemek gerekir. Fesleğen reyhanotu olarak bilinen feslikan, ırıkan, reyhan gibi isimlerle de tanınan ballıbabagiller familyası üyesi orijinal ismi ocimum basilicum olan akfesleğen, yerfesleğeni, yabanifesleğen gibi çeşitlere sahip hoş kokulu bir bitkidir. Bitkinin ana yurdu güney asya olarak kabul edilmekle akdeniz ülkeleri ile Türkiyemizde ege ve akdeniz bölgelerinde sıklıkla yetiştirilen yemeklere hoş koku vermesi için katıldığı gibi sirke yapımında kullanıldığı gibi salataya da katılır.

Fesleğenin faydaları nelerdir? Bir çok faydası olan ve tıbbi etkileri ile bir çok yararlanma yöntemleri bulunan fesleğen midenin yatışmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır, balgam söker, gaz giderir, baş ağrısını giderir.

Fesleğen nasıl kullanılır? 30 gram kadar taze fesleğen yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülmesi ile 10-15 dakika demlendirilmek suretiyle hazırlanması sonrası günde 2-3 bardak içilmesi yukarıda sayılan faydalarında etkilidir. Fesleğenin tıbbi niteliklerini ve kokusunu yitirmesine sebep olduğundan kurutulmaan taze olarak tüketilmesi gerekir. Genellikle süs bitkisi olarak kullanılan fesleğen bitkisinin hoş kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratın kaçmasını da sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png