Ginseng Bitkisi ve Faydaları

Ginseng Bitkisi ve Faydaları
8 Mayıs 2012 tarihinde eklendi, 763 kez okundu.

Ginseng_Bitkisi_ve_FaydalarıGinseng nedir? Ginseng bitkisi ve faydaları nelerdir? Büyükçe kazık köklü, çok yıllık otsu, 6 ile 8 yaşındakilerinin kökleri 10 cm civarında olan, beyaz ve kırmızı renkli, yaşlı olan etli ve çatallı kökleri ilaç olarak kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle Çin tıbbının meşhur bitkisi olan ginseng kan basıncını düzenleyici, kalp kuvvetlendirici, kolestrol düşürücü, sinir sistemini uyarıcı, yorgunluğu giderici özelliklerine sahiptir. Ayrıca iştah açıcı ve cinsel gücü kuvvetlendirici etkileri de bulunur.

Şifalı bitkiler arasında en çok kullanılan bitki türlerinden olan ginseng Çin ile Hindistan gibi uzakdoğu ülkelerinde tıp alanında stres giderici enerji verici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bitkisi ve kökünün dayanıklılık ile performans artırıcı etkisi yanında yorgunluk ve halsizliği giderdiği ve stresi ortadan kaldırıcı özelliklerinin bulunduğu bilimsel olarak ortaya konulmuş bir bitkidir. Ginseng faydaları nelerdir? Faydaları saymakla bitmeyen ginseng erkek üreme sistemini güçlendiren, kadınların menstrüel sorunlarını ortadan kaldıran, stresi azaltan ve diyabete karşı faydalı olan bitkilerin başında gelir.Kırmızı ginseng ve beyaz ginseng olmak üzere iki türlü olan bitkinin hangi türünün nasıl kullanılacağının iyi bilinmesi ve doğru kullanılması çok önemlidir.

Kırmızı ginseng faydaları yani kore ginsengi faydaları nelerdir? Erkeklerde cinsel gücü artırıcı etkisi yanında afrodizyak ve ısıtıcı yararları da bulunaktadır. Sibirya ginsengi faydaları nelerdir? Beyin yorgunluğunu giderir, strese karşı dayanıklılığı arttırır. Ginseng bitkisinin ve kökünün uyarıcı etkisi olduğunu belirten uzmanlar kalp hastaları ve kronik yüksek tansiyon hastalarının ginseng tableti, ginseng hapı veya ginseng bitkisini uzman kontrolünde kullanmaları gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca bayanların kırmızı ginseng bitkisini uzun süreli ve yüksek miktarda tüketmelerinin sakıncalı olduğu bildirilmektedir.

Ginseng nasıl kullanılır? Ginseng en az 3 hafta ve en fazla 2-3 ay süre ile kullanılmalıdır. Bazı uzmanlar ise 3 hafta kullanım sonrası bir kaç hafta ara verilmesi ve sonra yeniden kullanılmaya başlanılması gerektiğini belirtmektedir. Günlük doz olarak standardize edilmiş olan 200-600 mg.\’lık ürünlerin kullanılması, sahtesinin vücuda zarar verme riskinin yüksek olması nedeniyle dikkatli ve güvenilir yerden alınması gerekir. Ginseng ürünlerini ginseng kapsül, ginseng çayı, ginseng hapı ve ginseng yağı şeklinde eczane ve doğal ürün marketlerinden temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png