Göbek Eritme Yolları

Göbek Eritme Yolları
8 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 874 kez okundu.

Göbek_Eritme_Yollarıİnsanların birçoğunda hayatın belli bir döneminde göbek oluşması kaçınılmazdır. Bu genel olarak bayanlarda doğum sonrası, erkeklerde ise hareketsiz kalmayla bağlantılı belli yaş sonrası göbek oluştuğu gibi bir çok rahatsızlığın da ortaya çıkmasıdır. Göbek eritme yolları nelerdir? İşte insanların bu sorunlar nedeniyle sağlıklı kalmak ve fit görünmek için araştırmalar yaptığı en önemli konular arasında üst sıralarda yer almaktadır. Rahatsızlık verici görünüm sunan göbekten kurtulmak için insanlar birçok şey denemektedir. Ancak araştırma önceliklerini genelde göbek neden oluşur konusuna vermeden yaparlar.

Halbuki göbeğin neden oluştuğunun araştırılması göbek yağlarından kurtulmak için yapılması gereken ilk şeydir. Metabolik sorun olarak karşımıza çıkan göbek ile bel çevresinde oluşan yağlar nedeniyle çoğu insanda insülin direnç sorunu olabilmektedir. Çok az kısımda ise tiroid hormonlarındaki yetersizlik veya böbrek üstü hormon fazlalığı bulunmaktadır. Bazı antropoz dönemine giren erkeklerde ise çok seyrek olarak testosteron seviyesindeki azalma ile bel çevresinde genişleme meydana gelebilir. Son yıllarda göbek ile alakalı olarak kilo alma erkekler gibi kadınlarda da görülmektedir.

Buna sebep olarak da glisemik yükü fazla gıdaların eskiye göre daha çok tüketiliyor olması gösterilebilir. Yine hareketsiz yaşam ve alkol kullanımı da önemli olan faktörlerdir. Göbek çevresinin genişlemesi şekerli gıdalar ile beyaz ekmek tüketiminin artması ile daha fazla ilerlemektedir. Mesela içinde 8-10 tane kesme şekere eşdeğer şeker olan bir kutu kolanın son zamanlarda fazlaca tüketilmesi önemli bir faktördür. Ayaküstü yenen yiyecekler ki özellikle fast food menüler ile gofret, cips gibi atıştırmalar göbek sorunu olanlarda patlama noktasına taşıyacaktır. Göbek bağlayan insanlar yiyecek listelerinde börek, beyaz pirinç, kurabiye, çörek, patlamış mısır ile patates kızartmasını yeme oranı yüksek olanlardır.

Göbek eritmek için ne yapmalı? İşte en önemli konu bu sorudur ki insanların öncelikle göbek oluşumunun nedenlerini iyi araştırmalarından geçer. Yine insülin direnci, hipotirodi ile kuring hastalığı gibi sağlık problemlerini çözebilmelerinden geçmektedir. En önemlisi ise beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlardan kurtulmalarının gerektiğidir. Göbek sorununu çözmek isteyenlerin tam tahıl, bakliyat ve bol bol sebze yemeleri gerekir. Yağsız kırmızı et, beyaz et, yağsız süt ile süt ürünlerinden oluşan bir beslenme programı oluşturmaları gerekir. Kurabiye, pasta, kek gibi hamur işi yiyeceklerden, börek, poğaça,açma gibi yağlı ve unlu ürünlerden, gofret, grissini, kek gibi hazır paketlenen atıştırmalıklardan, çok tatlı olan meyveler ile konsantre meyve suları, meşrubat, krema, mayonez, kaymak gibi yağlı olan gıdalardan, en önemlisi alkolden kesinlikle uzak durmaları uzmanlar tarafından şiddetle önerilirken düzenli olarak günlük 8-10 bin atım atmayı yani yürümeyi alışkanlık haline getirmeleri gerektiğini belirtilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png