Güneş Kremini Cilt Tipine Göre Seçmelisiniz

Güneş Kremini Cilt Tipine Göre Seçmelisiniz
3 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 1.161 kez okundu.

Güneş Kremini Cilt Tipine Göre SeçmelisinizMalum şimdi tatil sezonundayız. Deniz ve güneşe kendinizi bırakmadan önce güneş kreminizi almayı unutmamalısınız. Güneşin zararlı etkilerini göstereceği zamanlarda güneşten uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus cilt tipinize göre seçmeniz gereken güneş kremidir. Cildinizi güneşten ve onun zararlı ışınlarından korumanın en önemli yolu güneş kremleri olduğunu hepiniz biliyorsunuz fakat bu güneş kremlerini cildinize göre seçmiyorsunuz.

Bu güneş kremlerini seçerken ve aynı zamanda kullanırken bazı kurallara dikkat etmemiz gerektiğini Dermatolog Prof. Dr. Neslihan Şendur da güneş kremini cilt tipinize göre seçmeniz gerektiğini belirtti. Kullanmış olduğunuz güneş kremini cilt tipine ve fototipine göre seçmelisiniz. Fototip ten rengine göre cildin güneşe karşı verdiği tepkidir. Mesela açık renkli ve ince cildi sahip olan kişiler çabuk kızarırlar, kolay bronzlaşamazlar ve sürekli çok yüksek koruma altında olmaları gerekmektedir. Fakat esmer tenli kişiler kolay bronzlaşırlar ve bronzlaştıktan sonra daha düşük korumalı kremleri kullanabilirler. Esmer kişilerde güneş koruma sistemi daha gelişmiş olsa da kullanılan güneş kremi en az 15 faktör olmalıdır.

Bunların yanı sıra güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise cildin kuru, yağlı ve akneye eğimli olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin kuru ciltler için yoğun kıvamlı ürünler tavsiye edilirken yağlı ciltler için akışkan yapılı kremler tavsiye ediliyor. Güneş kremleri güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir ve her iki saatte bir tekrarlanmalıdır. Güneş koruyucu kremlerin yanında nemlendiricilerde kullanmak gerekiyor. Güneş ışınları cildin daha çabuk yaşlanmasına sebep oluyor. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için sadece güneş kremi yeterli değil bunun yanında cilde uygun nemlendirici de kullanılmalıdır. Bu nedenle güneş koruyucu kremleri ve nemlendiricileri kullanmakta fayda var. Yaz aylarında ciltteki nem ihtiyacı artıyor. Bundan dolayı kalojen sentezi ve yenileyici özelliği sebebiyle fibroblast içeren ürünler kullanılmalıdır.

Güneş Kremini Cilt Tipine Göre Seçmelisiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png