Hardal Bitkisi ve Faydaları

Hardal Bitkisi ve Faydaları
5 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 1.111 kez okundu.

Hardal_Bitkisi_ve_FaydalarıHardal nedir? Hardal nasıl bir bitkidir? Hardal bitkisi ve faydaları nelerdir?Hardal vatanı Akdeniz bölgesi olan, sarı ve beyaz çiçekli, turpgiller familyasından olan bir çeşit bitkidir. Siyah ve beyaz olmak üzere iki çeşidi olan hardalın tohumlarında eterik yağı bulunmaktadır. Hardal yakıcı tohuma sahip bir bitkidir. Yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan hardalın acımsı tadının sebebi de yakıcı tohumudur.

   Hardal nasıl kullanılır? Hardal bitkisi içerdiği protein glikozit gibi yararlı bileşenler sebebiyle mutfakların vazgeçilmez tatlandırıcısı olarak göze çarparken çoğunlukla karabiber gibi öğütülerek kullanılır. Aynı zamanda yaprakları da sebze yemeklerinin yapılışında kullanılır. Hardal aynı zamanda modern tıbbi tedavinin vazgeçilmez bir unsuru olarak da kullanılmaktadır.

Hardal çeşitlerinden;
siyah hardal; Çiçekleri sarı olan, meyveleri dört köşeli, kısa ve sivri yapılı olup göğüs hastalıkları için de kullanılır.
Beyaz hardal ise; Soluk beyaz ve kırmızı çiçekli, taneleri siyah olanından büyüktür. Hekimlikte daha çok siyah hardal kullanılır ve tesirli olan maddeleri de potasium mironat ile sinigrindir.

Hardal bronşit ve zatürre nedeniyle oluşan solunum yolu şikayetlerinin tedavisinde, kronik eklem ve yumuşak doku romatizmalarında sargı, yakı ve ayak banyosu olarak kullanılır. Yine sindirim sistemini düzenleyerek mide ağrılarını giderir. Ancak en fazla bir çay kaşığı kullanılması gerekir. İlaçlarla herhangi bir uyumsuzluğu olmayan hardalın uzun süre kullanımı cilt ve böbrek şikayetlerine neden olabileceğinden dikkatli kullanılması ve hekim tavsiyesine uyulması gereken bir bitkidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png