Hurma ile Oruç Açmanın Faydaları

Hurma ile Oruç Açmanın Faydaları
30 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 799 kez okundu.

Hurma_ile_oruç_açmanın_faydalarıHurma ile oruç açmanın faydaları nelerdir? Mutfaklarımızda hurma bulundurmak özellikle de ramazan aylarında hurma bulundurmak doğru bir seçimdir. Hurmanın kalorisinin yüksek olması dezavantaj olsa da eğer miktarına dikkat ederseniz rahatlıkla tüketilebilmesini dile getiren diyetisyen ve aynı zamanda NLP uzmanı Serkan Tutar hurmanın içeriği ve faydaları hakkında bilgi verdi.

Hurma kurutulmuş ve taze olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kurutulmuş hurma da şeker oranı %80 iken taze hurma da bu oran % 60’a düşmektedir. Ramazan ayında eğer 2 hurma (50 gram) tüketirseniz ki bu da 140 kalori, 1 gram protein, 32,5 karbonhidrat, 4,3 gram lifi vücudunuza almış olacaksınız. Hurma içerisinde yüksek derecede kalsiyum, magnezyum, potasyum ve aynı zamanda fosfor mineralleri bulunmaktadır.

Bu nedenle birçok meyveden daha ön plana çıkmaktadır. İftara kadar aç kaldığımız için vücudumuz halsiz ve yorgun düşmektedir. Eğer orucunuzu hurma ile açarsanız kan şekeriniz daha dengeli yükselecektir. Hurma içinde bulundurduğu demir minerali bulunduğu için kansızlık problemi yaşayanların tüketmesi gereken bir meyvedir. Aynı zamanda hurma da bulunan yüksek kalsiyum çocuklarda kemik gelişimine, yetişkinlerde ise kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png