İnsan Neden Kilo Alır | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


İnsan Neden Kilo Alır

İnsan Neden Kilo Alır
17 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 1.505 kez okundu.

İnsan Neden Kilo Alırİnsanlar neden kilo alır? Dengesiz beslenme, hareketsizlik, monoton hayat tarzı sonucu insanların kilo almaması mümkün değildir. Bütün bu olumsuzluklar sonucu kilo alımı artar ve kilo problemi ortaya çıkar. Bu da insanın moralinin bozulmasına neden olur. Şişmanlık nedir? Bu durumdan ne zaman kaygılanmamız gerekir? İnsanın beden yapısı, yorgunluk, dinlenme ve mevsimlere göre ağırlığında değişim olması normal bir durumdur ki 500 gram kadarfark olduğunda kaygılanmamak gerekir. Kadınların bazı dönemlerdeki gelişmelerinde ağırlığının değişimi 500 gram kadar olabilir. Fakat bu küçük görülen ve normal sayılan değişiklikler devamlı yavaş ancak belirli ağırlık artışına götürüyor ise dikkatli olunmalı ve tedbiri erkenden almalıdır. Alınacak erken tedbir kilo alma eğilimini yenmenize yardımcı olur.

Bu durumu meydana çıkartabilmenin en iyi yolu da haftada bir günün aynı saatinde tartılmaktan geçer. Böylece de kilo alma yani şişmanlama eğiliminizi görürsünüz. Bütün insanların bildiği üzere şişmanlama besin dengesinin bozulması sunucunda ortaya çıkar. Kilo vermek için tüketilenden daha aşağı kalorili olması tayı alınmalıdır. Yapılan son araştırmalar 1600-1800 kalorinin bir insan için yeterli olduğunu göstermektedir. İhtiyaçdan fazla besin alınması vücudun sindirim mekanizmasının bozulmasına ve insanın şişmanlamasına neden olur. Bu durum sinirle de ilgili etkenler arasında yer alabilir ki heyecan sebebiyle oluşan tansiyon, saplantılı düşünceler, aile içindeki uyuşmazlıklar, psikolojik meseleler, kazalar, ameliyat olma sonrası, zehirlenme neticesi, yaşam tarzı veya iklim değişikliği ile kadın hayatında erginlik, doğum gibi oluşan bazı olaylar sebepler arasında sayılabilir.

Bazı kadınları zayıflattığı kadar vücut yapısına göre bazılarını ise şişmanlattığı gerçeği olan yorgunluk ile sürmenaj bir tarafa bırakıldığında sinirlilik kuvvet kaybı, bunaltı, can sıkıntısı veya melankoli beslenme değişikliği olmasa da kilo almaya sebep etkenlerdir. Bu nedenle bazı hekimler diyet uygulamalarında hastalarına yatıştırıcı ilaç verir. Bir kadının zayıflamaya hazır olduğuna dair yaşadığı heyecan halinin zayıflamaya neden etken olmayıp dinlenme ile manevi ferahlığı mutlak zayıflama usulüdür ki yine de yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.

Özellikle genç kızların ergenlik çağının başladığı sırada oluşan salgı bezlerinin dengesizliği nedeniyle hiçbir şey yemeselerde şişmanladıkları görülmektedir. Önemli olan da bu dengesizliğin sebebini bilmek gerekmektedir. Bunun için hekim tarafından tavsiye edilen şekilde hareket etmeniz sabırsızlığınızı yumuşatmanız gerekir. Dengesizliğin sebebinin ortaya çıkarılmasının sağlanmasında ipofizin rol oynadığı ispat edilen bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png