İslamda Evlenmenin Hükmü | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık

İslamda Evlenmenin Hükmü

İslamda Evlenmenin HükmüSevgililer sevgilisi Peygamberimizin de buyurduğu üzere gücü yeten yetişkin her insanın haram ve zinadan ayrı durup günah işlememesi için evlenmesi gerekir. İnsanın yaratılış gereği üreyip çoğalması için evenmesi gerekir. Evlenme nedir? Evlenme kadın ve erkek iki yetişkin insanın aile bağı ile bir araya gelerek aile kurumunu oluşturmasına denir.

Aile kurumu oluşturulduktan sonra çocukların olması ile aile kurumu iyice belirginleşir ve kuvvetlenir. Evlenmek dinimizin bir gereği olmakla birlikte vacip, sünnet ve mübah olmak üzere üç kısımdan oluşur. Makalemizin devamını takip ederek dinimizce evlenmenin hükümleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şimdi evlenmenin hükümleri nelerdir? sizlere kısaca anlatalım;

İslamda evlenmenin hükmü üç kısımdır: Vacip, sünnet ve mübahtır

1- Bir kimsenin şehveti galebe çalıp günaha girmekten endişe ederse evlenmesi vaciptir.

2- Bir kimse şehvet hissine sahip olur, fakat iradesi kuvvetli olduğundan günaha girmesi söz konusu olmazsa maddi durumu müsaid olduğu takdirde evlenmesi sünnettir. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor: \”Ey gençler cemaatı! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlenmek gözü haramdan en çok çevirici ve ırzı en ziyade koruyucudur. Evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun.  Çünkü oruç onun için şehvet kırıcıdır\” (Buhari, Müslim). İmam-ı Şafii (ra) şöyle diyor: \”İradesi kuvvetli olduğundan harama girmekten endişesi olmayan kimsenin evlenmeyip ibadetle meşgul olması daha iyidir. Çünkü Cenab-ı Allah Kur\’an-ı Kerim\’de Hz. Yahya\’yı \”Hasun\” –kadınlara karışmayan- kelimesiyle meth ve sena ediyor.\”

3- Bir kimse yaşlı veya cinsi iktidarı zayıf olursa evlenmesi mübah ise de, evlenmemesi daha iyidir. Çünkü evlenme gereği olmadığı halde ağır bir yük altına girmiş olur (al-Müğni li ibn Kudame).

16 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 777 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png