Kaçarak Evlenmenin Dinimizdeki Yeri Nedir | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık

Kaçarak Evlenmenin Dinimizdeki Yeri Nedir

Kaçarak_Evlenmenin_Dinimizdeki_Yeri_NedirKaçarak evlenmek gerçekten doğru mu yoksa yanlış mı bir karardır gençler için. Kaçarak evlenen gençler bir şekilde ailelerinin rızası olmadan evlenecekleri için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda kaçarak evlenmenin dinimizdeki yeri nedir? Bunu ne kadar biliyoruz ya da gençlerimiz dinimizce kaçarak evlenme hakkında bilgi sahibimidir acaba. Çünkü kaçarak evlenen gençler nedeniyle aileler arasında husumetler meydana geldiği gibi bazı yörelerde töre cinayetleri adı altında olumsuz sonuçların meydana gelmesine de neden olabilmektedir.

   Anne ve babanın rızasını almadan yani onların rızaları olmadığı halde kızlarımızın sevdikleri erkek ile kaçarak evlenmeleri, hem dini ve hem de resmi nikah kıymaları dinimizce ne kadar doğrudur? İşte bilinmesi gereken en önemli konu budur. Çünkü ebeveynler karşı gelse de kaçarak evlenen çiftlerin evlilikleri dinimizce kabul görmekte mi yoksa görmemekte mi konusu çok derin dini konudur. Şöyle ki; Bu durum Hanife Mezhebine göre kızın ergin olmaması veya dengini bulamamış olması ebeveyninin nikahı onaylamamasına sebep olur ve onaylanmayan nikah dinimizce bu mezhebe göre geçersiz olur.

   Ancak kaçan kızın ergin olması ve kaçarak nikahlandığı erkeğin de dengi olması durumunda velisinin yani anne ve babasının izin vermeyip nikahlarını onaylamamalarına rağmen nikah geçerli olur. Şafii Mezhebine göre ise kaçarak evlenen gençlerden kızın velisinin bizzat bulunup onay vermediği nikah geçerli olarak kabul görmez.

17 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 1.623 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png