Kadın Erkeğin Tenine Dokunursa Abdesti Bozulurmu

kadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur muKadın erkeğin tenine dokunursa abdesti bozulur mu? Hanefi Mezhebine göre kadın erkeğin tenine dokunsa abdesti bozulmaz. Bu meselenin kitap ve sünnetten delili şöyledir: Abdestin ve guslün farzlarını, hangi durumlarda abdest ve gusül alınması gerektiğini bildiren Maide Suresinin 5. ayetinde, ” . Kadınlara dokunmuşsanız” manasında “Ev lamestümü’n-nisa” ifadesi geçiyor.

Buradaki “lems’i (dokunmayı)” Şafii mezhebi lügat ve mecaz manasında kullanıyor. Bu kelimenin lugat manası, elle dokunmak, yoklamak, tenlerin birbirine değmesi” şeklindedir. Hanefi mezhebi ise, “lems’i” cinsel ilişki manasında tefsir ediyor, bu durum da abdesti değil, guslü gerektiriyor.

Hanefi mezhebi, dokunmakla abdestin bozulmamasına Hz.Aişe Validemizin (r.a.) rivayet ettiği şu hadisleri delil olarak getiriyor:

-“Resulullah (a.s.m.) hanımlarından birisini öper, sonra da abdest almadan namaza dururdu”

-“Önünde cenaze gibi boylu boyuna uzanmış yatmış halde Resulullah (a.s.m.) namaz kılardı. Vitir namazını kılmak istediği zaman da ayağıyla bana dokunurdu.”

-“Bir gece Resulullah (a.s.m.) yatağında bulamadım, aramaya çıktım, mescitte gördüm. Namaz kılıyordu. secdede ayaklarını dikmiş haldeydi. Ayaklarının altına elimle dokundum.”

7 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 757 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png