Kürtaj Yaptırmanın Dinimizdeki Hükmü | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık

Kürtaj Yaptırmanın Dinimizdeki Hükmü

Kürtaj Yaptırmanın Dinimizdeki HükmüGünümüz insanları arasında gayri meşru ilişkiler ve evlilik dışı hamile kalma ve doğumlar hayli artış göstermektedir. Bunun sebebi ise insanlar arasında inanç eksikliklerinin artış göstermesi, başkalarına özenti, yozlaşmış hayat tarzı, modern yaşam adı altına sığınarak evlilik dışı birlikteliklerin hayli artış göstermesidir. Kürtaj yaptırmanın dinimizce hükmü nedir? Bilen veya bilip de uymayan insanların vay haline. Bu yazımızda dinimizce gayri resmi birliktelik sonrası hamile kalan bayanların çocuklarını aldırmalarının dinimizce doğru olup olmadığı hususunda bilgiler vermeye çalışıyoruz. Dinimiz İslamiyet’e göre özürsüz olarak anne karnındaki çocuğun aldırılması haram ve yasaktır.

   Fakat ana ya da süt emmekte olan bebeğin hayatını kaybetmesine neden olacak şekilde bir özür bulunduğu halde uzuvlarının tam teşekkül etmemesi durumunda çocuğun aldırılması aciz olur. Kütüb-i Sittedeki Hadis-i Şerifin ” İnsan, ana karnında nutfe olarak 40, kan pıhtısı olarak 40, et parçası olarak 40 gün kalır, bundan sonra ruh verilir” mealini esas alan büyük İslam Alimleri herhangi bir özürden dolayı, 1 aydan 4 aya kadar çocuk aldırmaya izin vermiş, 4 ayı geçmiş durum var ise bebeğin sakat doğacağı dahi tespit edilse bile aldırılamayacağını belirtmişlerdir.

   Yine dinimizce yoksulluk nedeni ile bakamama, besleyememe yani temel bütün ihtiyaçlarını karşılayamama korkusunun çocuk aldırmak yani kürtaj için özür olarak kabul edilemeyeceği belirtilmiştir. Ancak dini bilgilerin öğrenilmesi ve öğretilmesinin yasaklanmış olduğu ülkelerde yaşayan Müslüman insanların çocuklarına dini bilgileri öğretememe,

   İslami terbiye veremeyip İslami terbiye ile yetiştirememe korkuları çocuk aldırmanın yani kürtaj yaptırmanın özür olarak kabul edileceği bildirilmektedir. Cinayet olduğu gibi evladın hakkını tanımama ve büyük günah olan durum ise fakirlikten korkup ananın rahmindeki çocuğu haksız yere öldürmesi yani canına kıymasıdır. Eğer meşru bir özür bulunuyor ise çocuk aldırmanın doktorlar içinde mahsuru yoktur.

5 Mart 2012 tarihinde eklendi, 1.043 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png