Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt Bakımı
26 Ocak 2012 tarihinde eklendi, 1.271 kez okundu.

Kuru Cilt Bakımı

Cilt bakımı konusunda insanların en çok zorlandığı kuru cilt bakımıdır. Çünkü cildi kuru olan insanın cildini nemlendirmesinin yanında bakımını da özenli bir şekilde yapması gerekir. Cilt kuruluğu kaşıntı, egzama, pul pul dökülme, çatlama yapar. Bu gibi durumlarda cilt doktoruna gitmek en faydalı çözümdür. Çünkü rastgele nemlendiriciler kullanıp cildinizi daha da tahriş etmektense uzman tarafından önerilen deri tipinize ve şikayetinize uygun nemlendirici kullanmanız cildinizin korunmasını sağlar.

Cildim çok kuru, cildim kuru ne yapmalıyım diyen insanlara tavsiye edilebilecek en güzel çare kısa sürede bir cilt doktoruna giderek cildinde meydana gelenkuruluğun nedenini öğrenmesi ve cildine uygun nemlendiriciyi kullanmasıdır. Tabi cilt kuruluğu insanların yaşlanması ile de görülen bir durumdur. Derinin üst tabakasında tahmini bulunan yüzde 10 kadar su azaldığı taktirde deride çatlama, kuruluk ve kaşıntının oluşmasına sebep olur. Bu sebep bir hastalık nedeni olmayıp olağan bir durumdur.

Bu durum son zamanlarda daha çok sık duş alan insanlarda görülen bir durum olmaya başlamıştır. Cilt kuruluğunun başlıca sebepleri deterjan, sıcak su, giysilerden meydana gelen sürtünmeler, uzun süre rüzgara maruz kalma, çevrenin kirliği, klima ve bir çok kimyasal madde ile cildin teması şelinde sıralanabilir. Bazı cilt hastalıkları, yaşlanma, aşırı derecedeki kilo kaybı da cilt kuruluğuna etki eden diğer faktörler olarak sayılabilir. Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır?Belirtileri nelerdir? diye sorarsanız; Ciltte meydana gelen kepeklenmeler, kaşıntı ve gerilme hissi kuru cilt tipi olarak anlandırılır.İlk belirtileri ise ciltte gri beyaz donuk bir renk oluşmasıdır. Kuruluğun artması ile ciltte gerilme, pul pul soyulmalar, pürüzlenme, kepeklenme, çatlak ve yarıklar meydana gelir.

Kuru derinin neden olduğu kaşıntı tedavi edilmediği taktirde egzama oluşmasına neden olur. Soğuk ve sıcak havada  ciltte su kaybını azalttığından kuruluğa neden olur. Güneş cildi kuruturmu? Evet, çünkü güneşin ısı ve ışını etkisiyle deri nem kaybeder, yine UV ışınlarının sebep olduğu cilt yaşlanması, derinin kalınlaşması ve lekeler uzun sürerse deri kanserine neden olabilir. Bunun için hem yaz hem de kış aylarında düzenli olarak güneş koruyucu ürünlerin kullanılması gerekir. Kuruyan ciltler için basit etkili bakım önerilerini sıralamak istersek; Her el yıkanması sonrası ellerin nem kaybettiğini düşünerek ve elleri kurutmayan temizleyicileri kullanmanız gerekmektedir. Ellerin daima deriyi kurutmayan yağlı sabunlar ve ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Sık aralıklarla banyo yaptığınızı var sayarsak ki son zamanlarda insanlar çok sık banyo yapıyor banyoda kalma sürelerini kısa tutun ki deriniz fazla nem kaybetmesin.

Ellerinizin nemsiz kalmaması için sürekli El sağlığınız için faydalı olan zeytinyağı, gliserin ya da E vitamini içeren nemlendirici kullanın. Mutfakta bulunduğunuz sırada mutlaka eldiven kullanın ve alışkanlık haline getirin. Cildinizi mutlaka soğuktan koruyun, mesela ellerinize mutlaka eldiven takın. Derinizi, tahriş eden kimyasallar vb. tahriş edici maddelerden korumak için eldiven kullanmayı aksatmayın. Bu gibi tahriş etkisi yüksek maddelerle temasınızın fazla olduğu durumlarda ise derinizin üst tabakasında katmanlar oluşturan ve nemlendirmenin yanında bariyer oluşturarak kimyasalların cilt içine girmesini engelleyen bariyer kremler kullanın ve son olarak güneş kremi kullanın, çünkü güneş kremi cildinizin yaşlanmasını engeller.

Kuru Cilt Bakımı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hasibe Yavuz dedi ki:

    Bronzex2 brozlaştırıcı krem gibi bir ömrü hayatımda görmedim kızlar ben. 3 günde Brezilyalılar gibi oldum hepiniz kullanın artist gibi olun

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png