Kuşburnu Marmelatı Tarifi | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık

Kuşburnu Marmelatı Tarifi

Kuşburnu MarmelatıKuşburnu bitkisi vitamin yönünden C vitamin deposu olarak en zengin meyveler arasında üst sıralarda yer alır. Bu özelliği sebebiyle son zamanlarda çayı ve marmelatı yapılmak suretiyle oldukça fazla tüketilmektedir.

Biz de makalemizde kuşurnu marmelatı nasıl yapılır? anlatmaya çalışalım dedik. Öncelikle malzemeleri nelerdir? onlardan bahsedelim. Sonrada yapılışını anlatalım.

Malzemeler;

-Belirlenen miktarda (kaç kişilik olacaksa) taze olgun kuşburnu -yeteri kadar şeker -ve yeteri kadar su

Yapılışı;

Olgun kuşburnular hemence temizlenerek yıkanır, tencereye konulur ve konulan kuşburnu seviyesine kaar su ilave edilir. Sonra kuşburnular ezilme durumuna gelene kadar kaynatılır. İyice yumuşaması üzerine tencereden süzgeçten geçirilmek suretiyle alınır ve çekirdek ile zarları temizlenir.Elde edilen ezme ise ince elekten geçirilmek suretiyle istenen kıvama getirilinceye kadar tekrar tekrar süzgeçten geçirilir. Bu işlemleri yaparken elinizi korumak ve hijyen için eldiven takmanız önerilir. Bu işlemler sonunda  elenerek alta geçmiş olan kuşburnu ezmeleri tekrar pişirilir. Pişirme işlemi esnasında dibine tutmasın diye devamlı olarak karıştırılır. Kısık ateş altında pelte kıvamına gelinceye kadar kaynatılan kuşburnu ezmelerinin kaynadığı sırada yüzeye biriken köpükleri alınıp atılır, kaynatılma işlemi sonu indirilmeye yakın tencere içindeki kuşburnu miktarının 3 te 1 i adar şeker ilave edilir ve şeker eriyinceye kadar kaynatılmaya devam edilir. Kaynatma işlemi esnasında bir miktar limon suyu ilave edilmesi iyi olur. Bir taşım kaynattıktan sonra hazır olan marmelat sıcak sıcak kavanozlara konularak serin yerde muhafaza edilir ve sadece tüketme işleminde kavanozun ağzı açılmalıdır.

3 Aralık 2011 tarihinde eklendi, 951 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png