Limon Meyvesi ve Faydaları

Limon Meyvesi ve Faydaları
31 Mart 2012 tarihinde eklendi, 753 kez okundu.

Limon_Meyvesi_ve_FaydalarıLimon nedir? Limon meyvesi ve faydaları nelerdir? En çok bilinmekte olan narenciye türlerinden biri olup ılıman iklime sahip bütün ülkelerde yaprak dökmeyen ve uçucu yağ taşıyan küçük ağaçların meyvesine verilen addır. Limon yani citrus yıl boyu büyümeyi sürdürdüğü gibi kışın yapraklarını dökmeyen küçük ağaç türü olarak bilinir. Anavatanı tam olarak bilinmeyen limon meyvesi ülkemizde ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirildiği gibi hemen her evin bahçesinde limon ağacına rastlanır.

   Limon sedefotugiller yani turunçgiller familyasından 3-6 metre boylarında ağaç türdür. Limon nerelerde kullanılır? Limon C vitamini deposu olarak vücuda güç vermesi, iştah açtırması, sindirimi kolaylaştırması, idrar söktürmesi, damar sertliği ve tıkanıklığını önlemesi, soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikayetleri ile daha bir çok rahatsızlıklara karşı, içecekler yanında garnitür olarak, çorba ve salata gibi yiyeceklere katılarak kullanılır. Yemeklerden eksik edilmeyen salata, zeytinyağlı ve tatlılarda bile kullandığımız limonun bilinmeyen faydaları saymakla bitmez.

   İçerdiği C vitamini nedeniyle tam bir antioksidan etki gösteren limon gün içinde yaşanan stres, sigara ya da yanlış beslenme sonucu vücutta meydana gelen serbest radikal seviyelerin yükselmesini engeller ve uzaklaştırır. Yapılan 30 yıllık çalışma ise limonun kolon, prostat, akciğer, pankreas ve göğüs kanserleri başta yaklaşık 12 kanser türüne karşı antioksidan özelliği ile koruyucu etki göstermektedir. Ayrıca tümör gelişimini engelleyici özelliği olan besinlerden birisidir.

   Yine yüksek tansiyon ve enfeksiyon riski taşıyanların limon tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Limon anti-mikrobiyal özelliği ile insanları enfeksiyonlara karşı korur. Limon kabuğunun yararları, limonun kabuğu da kendisi kadar faydalıdır. En önemli özelliği ise cilde iyi gelmesi ve cilt kanseri riskini azaltmak için günlük beslenme programının içerisinde olması gerekir. Kalp, safra kesesi ile karaciğer için gereken en sağlıklı besinlerden biri limondur. Özellikle de sigara ve alkol alışkanlığı olanlar ile stresli bir ortamda gününü geçirenlerin çay ve yemeklerinin içerisine mutlaka limon kabuğu eklemeleri gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png