Maden Suyunun Faydaları | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları
11 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 1.011 kez okundu.

Maden_Suyunun_FaydalarıYemek yediğimiz zaman çoğumuz midemizde şişkinlik hissederiz. Bu durumda sizin için en uygun çözüm tabi ki maden suyu. Maden suyu, midedeki şişkinliğin yanı sıra, sindirimi kolaylaştıran bir içecektir, tabi bundan başka birçok faydası vardır. Çoğumuz maden suyunu sadece sindirimi kolaylaştırdığını biliyoruz, ama diğer birçok faydalı yanını ve bilinmeyenlerini söylüyoruz. İşte size maden suyunun faydaları ve bilinmeyenleri hakkında bilgi. Maden suyu tamamen doğal olduğu gibi içerdiği mineral ve karbondioksit gazı ile yer altında bulunan çatlaklardan ol bulmak suretiyle yeryüzüne çıkmaktadır. Bunun yanında halk dilinde soda olarak da bilindiğinden yanlış anlaşılmaktadır.

Çünkü soda su ile sudan yapılan içeceklere üretim sırasında karbondioksit gazı basılmak suretiyle elde edilen ve tamamen yapay olan bir içecek çeşididir. Maden suyu doğal olarak yer altından gelirken soda görüldüğü gibi yapay olarak hazırlanmaktadır. Maden suyu asitli midir?  Halk içerisinde asitli olarak belirtilen içecekler aslında çerisindeki karbondioksit gazıdır. Çünkü karbondioksit gazı dil ile temas ettiğinde geçici olarak at algılayıcılarını uyuşturduğundan dolayı içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içeceklerin üretiminde özel karbondioksit gazı ile yaklaşık %99,99 saflıkta özel karbondioksit gazı gıda üretiminde kullanılmaktadır. Günlük maden suyu tüketimi ne kadar olmalıdır? İçermekte olduğu kalsiyum ve florür gibi mineraller sebebiyle yaşlı, bayan ve çocukların özellikle daha fazla maden suyu tüketmesi gerekir. Çünkü doğal suların içerdiği zengin mineraller vücuttaki vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple uzmanlar günlük olarak 2 litre su ve maden suyu gibi yararı gıdaları tüketilmesini önermektedir.

Çocukların maden suyu içmeleri zararlı mıdır? Kesinlikle hayır. Çünkü büyüme çağına gelen çocukların demir, çinko,  florür, kalsiyum gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyacı vardır. Ayrıca maden suyunun bilinen herhangi bir zararı olmadığı gibi vücuda sayısız faydaları bulunmaktadır. Büyüme çağındaki çocukların yukarıda saydığımız ihtiyaçlarını karşılamaları için bol süt ve doğal suları tüketmeleri gerekir. Maden suyu da içerdiği kalsiyum ile kemik yapılarının, florür ağız ve diş sağlıklarının gelişmesine son derece faydalıdır. Hamilelikte maden suyu içilebilir mi? Beslenmeye özellikle dikkat edilmesinin gerektiği dönem olan hamilelikte vücudun bebeği beslemesi, gelişimini sağlayabilmesi için daha fazla gıda, mineral ve sıvı ile vitamin ihtiyacı duymaktadır. Bu sebepledir ki bu katkının doğal yoldan sağlanabilmesi için hamilelikte maden suyu tüketiminin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Maden suyunun cilde zararı var mıdır? İçerdiği zengin minerallerin vücudun bir çok bölgesine faydası olduğu gibi cilt için de faydalıdır. Hatta cilt sağlığı için piyasada sprey şişeleri ile yüze püskürtülerek kullanılmak üzere satılan maden suları vardır.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı? Yapmaz çünkü böbrek taşlarının yetersiz sıvı tüketiminden oluştuğundan yani insanların hayatları boyunca yeterince düzenli olarak su ve maden suyu tüketmediklerinden dolayı böbrek taşı oluşur. Ancak böbreklerinde taş oluşan insanlara maden suyu tüketmeleri önerilmemektedir. Burada esas olan maden suyunun böbrek taşı oluşmadan önce düzenli olarak tüketilmesi ile vücudun bu tür etkenlerden korunmasıdır. Bu kadar çok faydasına ve zengin coğrafyasına sahip olduğumuz halde Avrupa ülkelerine nazaran onlarda kişi başına yıllık 150 litre maden suyu tüketilirken ülkemizde sadece 3 litre kadardır. Maden suları son kullanma tarihinden sonra bozulur mu? Kapağı açılmadığı taktirde kesinlikle bozulmayan maden sularına son kullanma tarihinin eklenmesinin nedeni dolum sonrası kapak açıldığında karbondioksit gazının kaçması ve dışarıya çıkmasıdır.

Maden suyunun düzenli tüketimi ile bazı hastalıkların arasında bağlantı var mıdır? Bunu şöyle açıklayacak olursak maden suyu içindeki magnezyum hücre içindeki potasyumdan sonra en yoğun olan katyondur. Bu da hücre zarı, içi ve çekirdeğinin birçok biyolojik olayda etkili olması ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlamaktadır. Yine kalp ve damar hastalıkları ile de bir çok ilgisi bulunmaktadır. Maden suyu yaş ile ilgili olarak kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Çünkü içerdiği kalsiyum sadece süt ve doğal sularda yani maden suyunda bulunur. Yine içeriğinde bulunan mineraller sayesinde ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında etkileri çok büyüktür. Böbrek taşının oluşmasını engellemek için bu sıvıyı bolca tüketmelisiniz. Bu su ayrıca içerdiği bikarbonat sayesinde nötralize eder ve peptik ülser hastalığının tedavisinde kullanılır. Bu su içerdiği magnezyum ve kalsiyum sayesinde bağırsak molaritesini azaltır ve ishali engeller. Kalsiyum içeren bu su kadınlarda menopoz döneminde, erkeklerde ise kemik erimesinde tedavi için kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png