Oruçta Susuzluğu Neler Giderir

Oruçta Susuzluğu Neler Giderir
2 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 816 kez okundu.

Oruçta_Susuzluğu_Neler_GiderirOruçta susuzluğu neler giderir? İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle Müslümanların dini ibadetlerini yerine getirmek üzere Oruç tuttukları şu günlerde mevsimin yaz ve havaların aşırı sıcak olması münasebetiyle Oruç tutulurken en çok maruz kalınan susuzluğun nasıl giderileceği konusunda uzmanlarca yapılan önerileri sizlere aktarıyoruz. Oruç tutarken susuzluk çekmek hele de yaz mevsiminde insanları oldukça yormaktadır. Bu nedenle aşağıda sizler için derlediğimiz uzman tavsiyelerini tamamen olmasa da yerine getirmeniz halinde Oruç esnasında az da olsa susuzluğunuzu giderebilirsiniz.

Şimdi Oruç tutarken susuzluğu nelerin giderdiğine bakacak olursak; Şeftali: Şeftali vücudunuzun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağırsaklarınızı yumuşatır. Aynı zamanda hazmınızı kolaylaştırmakla beraber susuzluğunuzu ve ağız kokunuzu gidermektedir. Bunun dışında cildi nemlendirir ve dudağa uygulandığında nemlendirici özelliği sayesinde dudağınızın kurumasını önler. Meyan şerbeti: Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sıcak havalarda gazlı içecek yerine tercih edilmesi gereken bir içecektir. Bu içecek gün boyu susuzluğunuzu gidermektedir. Siyah üzüm: Bu meyve susuzluğu gidermektedir. Antioksidan özelliği çok kuvvetlidir ve yaz aylarında bolca bulunmaktadır. Ev yapımı yoğurt: Yoğurt evde hazırlandığından tuzsuz olduğu için susuzluğu giderir ve yaz aylarında oruç tutanlara kolaylık sağlamaktadır.

Yoğurdu gün boyunca 3 kez tüketmeye özen gösterin. 1 kase iftarda, 1 kase iftar ile sahur arasında ve 1 kase de sahurda tüketmeniz doğru olur. Yoğurt aynı zamanda protein, korbonhidrat ve yağ açısından dengeleyici bir besindir. Bunun dışında bulundurduğu mineral ve vitamin sayesinde vücut direncini artırmaktadır. Kabak: Ramazanda bağırsaklar yavaş çalışabilir ve bu da kabızlığa nadan olabilir. Özellikle lif oranı yüksek olan kabağı sofranızda bulundurun. Mesela çorba yaparken çorbaya koyabilirsiniz. Rendeleyip üzerine sarımsaklı yoğurtla da süsleyerek salata yapıp yiyebilirsiniz. Veya da salatanızın içine bol limonlayarak katabilirsiniz. Domates: Domatesin %95’i su olduğu için serinletin bir sebze çeşittir. Domates bol miktarda magnezyum, potasyum, kalsiyum ve lifle beraber vitamin bulundurmaktadır.

Hurma: Hurma bol miktarda magnezyum, potasyum ve demir bulundurduğu için adeta bir mineral deposudur. Spor yapanlar için ideal bir ürün dür. Çünkü harcadıkları enerjiyi hızla yeniden vermektedir. Çöl meyvesi olan hurma susuzluğu da gidermektedir. Maden suyu: İçme suyuna kıyasla maden suyunda, magnezyum, kalsiyum, sodyum gibi değerli katyonlar bulunmaktadır. Bunun dışında klorür, sülfat, nitrat ve hidrojen ve karbonat gibi anyonlar bulundurmaktadır. Soda: Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkilidir. Kavun ve karpuz: Yaz mevsiminde oldukça sık bulunan kavun ve karpuzu sahurda tükettiğiniz de uzun süre su içmemenizi sağlamaktadır. Yumurta: Eğer kolesterolünüz yoksa sahurda 1 adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz. Meyve: gün içerisinde 3 çeşit renkte yaz meyvesi tüketmeye çalışın. Meyveye renk veren futokimyasallar vücudunuzun direncini yükseltmeye bire birdir. Örneğin 2 adet sarı kayısı, 7-8 adet kiraz, erik gibi meyveler tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png