Parlak ve Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek

Parlak ve Sağlıklı Saçlara Sahip Olabilmek
26 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 792 kez okundu.

Parlak_ve_Sağlıklı_Saçlara_Sahip_OlabilmekBirçok bayan güzel görünmek için aldığı kıyafet yanında saçının görünümüne de çok önem verir ki kıyafetin tamamlayıcısı olarak uygulanan saç modeli çok önemlidir. Ancak güzel görünmek uğruna saçlara sürekli değişik modeller uygulatmak aynı zamanda sağlığının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle saçların sağlığının da düşünülmesi önemlidir. Parlak ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için yapılması gerekenler nelerdir her bayan tarafından bilinmesi, bilinmiyor ise de yeni modeller uygulatırken uzman tavsiyesine uyulması gerekmektedir.

Bayanların saçları bazı zamanlarda yanlış işlemler neticesi yıpranmaktadır. Fakat saç bakımı için önemli olan konular fazla emek harcamaksızın yapılmak suretiyle sağlıklı ve parlak saçlara kavuşulması sağlanabilir. Bu nedenle bayanlara aşağıda uzmanlar tarafından önerilen parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmanın yollarını sıralıyoruz. Basit ve kolay olan bu yöntemleri uygulamak suretiyle sağlarınızın sağlığını korurken parlak ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi bunları sıralayacak olursak;

1- Saçların doğal parlaklığını kaybettiren alkol ve hava kirliliği ile içerisinde alkol bulunan saç köpükleri yerine özellikle kuru saçlı bayanların krem veya serum kullanmaları gerekir.

2- Yıkanan saçın üst derisinin kapanacağından ve yumuşak, parlak bir yüzeye ulaşacağınızdan saçlarınızı kesinlikle sıcak su ile yıkamayın ve soğuk su ile yıkayıp, soğuk su ile yıkamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yine kurutulan saçlara verilecek olan soğuk hava da aynı soğuk su ile yıkama gibi etki gösterir ve saçlarınız yumuşacık ve parlak olur.

3- Fırça seçimi önemli bir konudur ve plastik yerine doğal kıllardan yapılan fırçaları tercih edin. Çünkü doğal kıllardan üretilen fırçalar sayesinde taranan saçlarınızdaki yağlar eşit dağıtılır ve saçlarınıza parlaklık kazandırır.

4- Kıvırcık saç bakımı oldukça zordur. Eğer doğal kıvırcık bir saça sahip değilseniz gözenekli yapıya sahip olan saçlarınızın havadaki nemi emmek suretiyle kıvırcık şekil almaya başlayacağından evden çıkarken saçlarınızın ıslak olmamasına dikkat etmelisiniz.

5- Saçların doğru şekilde yıkanmaması da sağlığının bozulmasına etkendir. Mesela sık sık saç yıkama saçın temiz olmasını sağlamadığı gibi yıpranmasına neden olur. Bu nedenle haftada bir kaç kez yıkanması gerekir. Ancak her gün yıkama gereği duyup yıkamadığında rahatsız olanların yıkama işlemine başlamadan saç kremini sürmesi sonra da durulamadan saç diplerini şampuanlayarak durulaması gerekir.

6- Isının kullanılması ile saçların kurutulduğu düşünülse de doğru kullanılması durumunda saçlara parlaklık kazandırdığı bir gerçektir. Saçına fazla vakit ayıramayanların da ayda bir maske veya sıcak bakımı yapması, bu ürünleri saçlarına sürdükten sonra da sıcak havlu ile sarması gerekir.

7- Fazla kullanılması durumunda saçları birbirine yapıştıracağından dozunda kullanmak suretiyle silikonlu ürünlerin kullanılması gerekir. Silikonlu ürünler saç derisinin üzerinde kalmak suretiyle derinin dış etkenler ile kullanılan aletlere karşı korunmasını sağlar. Sürtünmeyi azaltmak suretiyle sıcağın daha az zarar vermesine neden olur.

8- Doğal dalgalı saçlarınız var ise nemlendiricili krem ile şampuan kullanmalısınız. Ayrıca 6-8 sekiz haftada bir saç uçlarından bir miktar kestirmeniz uygun olur.

9- Saçların güçlenmesi ve parlaklık kazanması için iyonlardan yararlanmalısınız. Saç üzerine yapılan maşa ile kurutucular saçların kabarması ile elektriklenmesini önlemenin yanında saçlarınızın sağlığı içinde gerekli olduğundan iyonlu seramik aletleri tercih etmeniz saç kırıklarını önleyen negatif iyonlar üflediklerinden önemlidir.

Ayrıca bu bilgiler dışında saçlara parlaklık veren kuru maya maskesi tarifi veriyoruz;

Öncelikle 4 kaşık kuru maya ile ılık su temin ederek hazırlayın. Sonra mayayı bir bardak ılık su içinde eritin ve saç diplerine masaj yaparak yedirin. Bir kaç dakika kadar bekletin. Sonra da bol su ile durulayın. Haftada bir defa uygulayacağınız bu basit ve kolay doğal maske sayesinde saçlarınızın sağlıklı ve parlak göründüğünü fark edeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png