Patates Bitkisi ve Faydaları | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Patates Bitkisi ve Faydaları

Patates Bitkisi ve Faydaları
16 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 904 kez okundu.

Patates_Bitkisi_ve_FaydalarıPatates bitkisi ve faydaları nelerdir? Patates nedir? Patates diğer adıyla solanum tuberosum patlıcangiller familyasından yumruları yenebilen, boyu 70-80 cm kadar olabilen, beyazımsı ve pembemsi çiçekler açan bir bitkidir. Bitkinin patates olarak bilinen yumruları toprak altında kalan nişasta bakımından zengin, 90 kalori besin değerine sahip bir bitkidir.

   Bitkinin üst kısmında zehirli alkaloidler bulunur ve bu nedenle tüketilmesi sakıncalıdır. Ancak toprak altında kalan ve tüketilen yumrularında herhangi bir zehirli madde bulunmamaktadır. Ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde özellikle Niğde yöresinde oldukça yaygın olarak yetiştirilmektedir. Diyet yapanlara tüketilmesi önerilmeyen patates besin değeri oldukça zengin bir sebzedir. Cilt bakımının yanı sıra cinsellik ve pek çok hastalığın tedavisinde etkilidir.

   C vitamini bakımından oldukça zengin olan patates günlük 1 tane tüketilmesi durumunda günlük c vitamini oranının %30\’nu karşılar. Patatesin faydaları saymakla bitmez. Bir çok faydası olan patates ülkemiz yemek kültüründe oldukça yaygın bir yere sahiptir. Patatesin faydalarını kısaca sıralayacak olursak; Sindirimi kolaylaştırarak mide gazlarının giderilmesini sağlar. Zengin potasyum içermesi ve düşük sodyum oranı sayesinde kalp damar sağlığını koruyarak tansiyon hastalığına fayda sağlar. Troidin düzenli çalışmasını sağlayan selenyum bakımından oldukça zengin bir sebze çeşididir. Cilt sağlığı için önemli olmakta cildi güzelleştirmeye yarayan yüksek oranda manganez içerir. Patates içerdiği fosfor sayesinde cinsel gücün artmasına neden olur.

   Bolca lifli olması nedeniyle barsakların çalışmasını ve temizlenmesini sağlar. Kolon kanserine karşı koruyucu özellik içerdiği gibi kabızlığa da etkilidir. Zengin B vitamini sebebiyle sinir sisteminin düzene sokulmasını sağlayarak yorgunluğa iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendiren etkili bir virüs yok edicidir. Mağnezyum, çinko, demir ve kalsiyum içeriği yüksek olup çiğ olarak tüketilmesinin pişirilerek tüketilmesinden daha faydalı olduğu, özellikle patatesin suyunun karaciğer, safra kekesi ve mide hastalıklarına karşı koruyucu özellikler içermektedir. Hücre yenileyici özelliği yanında vücudun toksik maddelerden arındırılması ile kanın temizlenmesini sağlar. Şeker hastalarının özellikle insülin direnci olanların dikkatli kullanması gerekmektedir. Patatesin besin öğelerinin kabuğunun altında olduğundan kızartmalar haricinde kabuğu ile pişirilmesinin daha faydalı olduğu uzmanlarca dile getirilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png