Rahat Oruç Tutmanın Yolları

Rahat Oruç Tutmanın Yolları
25 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 970 kez okundu.

Rahat_Oruç_Tutmanın_YollarıRamazan ayı geldi ve müslümanların oruç ibadeti başladı. Ancak mevsimin yaz olması ve aşırı sıcak geçmesi nedeniyle insanlar sıcaklarda rahat oruç tutmanın yolları neler konusunu araştırmaya başladılar. Özellikle oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz? Uzmanlar insanların oruç ibadetlerini aksatmadan rahat bir şekilde yerine getirmelerini sağlayacak önerilerde bulunuyorlar. Bu önerileri sıralayacak olursak; Öncelikle çalışan insanların sahura kalkmaları gerektiğidir.

Çünkü mevsim nedeniyle sıcaklar oruç tutanları aşırı derecede zorlamaktadır. Güneş ışınlarına fazla maruz kalınmaması gerekmektedir. Aksi taktirde oruç tutma zorlanacağı gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. İftar sırasında ve sahur da aniden çok yemek yememeli, çünkü aşırı yemek yemek insan sağlığı için çok tehlikeli bir durumdur. Hem iftar ve hem de sahur da takı basa yemek yemek yerine tamamen doymadan sofradan kalkılmalıdır. Kalp ve tansiyon hastaları başta olmak üzere tüm insanların oruç süresince hamurlu, tuzlu ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Ancak yine de yeme ihtiyacı duyanların aşırıya kaçmamaları önerilir. Mide rahatsızlıkları olan insanların ise asit giderici ilaçlar kullanması gerektiği gibi bol bol sıvı gıda alınması gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Meydana gelebilecek halsizlikleri gidermek için aşırı olmamak kaydı ile tuzlu ve bol sıvı gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Oruç tutulması esnasında vücudun şeker, sodyum, fosfat ve kalsiyum oranları düşeceğinden dolayı yenecek yiyeceklerde bunların telafi edecek besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Meyvenin iftar açıldıktan yaklaşık 1-2 saat sonrası tüketilmesi, sahurda da hazmı kolaylaştırıcı özellikle lifli besin içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve kızartma ile baharatlı yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir.

Çalışanların özellikle sağlıklı bir iş hayatı sürdürmeleri için ramazan ayı boyunca bütün besin gruplarından vücut yapılarına göre yeterince almaları gerekir. İşyerinde iftar yapmak zorunda kalanların tekrar evlerine döndüklerinde bir daha iftar sofrasına oturmamaları gerekir, çünkü ikinci kez iftar sofrasına oturmak sağlık açısından zararlı ve fazla beslenme nedenidir. Fazla yemenin zararlarından kaçınmak için beslenme şekline dikkat edilmeli, işyerinde yapılacak iftar sırasında bir bardak meyve suyu ve bir kase çorba kafi gelecektir. Sonrasında yani 1-2 saat sonra eve dönülürse istenildiğinde akşam öğününden yenilmesinde sakınca yoktur. İftar esnasında hazırlanan yemekler için kullanılan besinlerin cinsi, hazırlanması ve pişirilmesine özen gösterilmelidir.

Sahurda eğer gün içinde aşırı derecede efor sarf edilmeyecek ise bir bardak süt, bir adet meyve, bir miktar kraker ile yeteri kadar su alınması gerekir. Yoğun oranda doymuş yağ içeren besinlerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Oruç tutulurken spor yapmamaya özen gösterilmesi gerekir ki spor kan şekeri ile metabolizma ile ilgili bazı sorunların baş göstermesine neden olabilir. Ekmek olarak tam tahıllı, çavdar, yulaflı ya da kepekli ekmek tüketilmesi önerilir. Tüm bu sayılan önerilerin yerine getirilmesi belki de olanaksız olabilir. Ancak uzmanlar oruç tutulması sırasında yukarıda sayılan önerilerin dikkate alınması, orucun sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlayacağını belirttiğinden tamamı yerine getirilemese de bir çoğunun özenli bir şekilde uygulanmasını belirtmektedir. Bu önerilerin yerine getirilmesi hem orucun zorlanmadan tutulması ve hem de sağlık açısından önemli olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png