Regl Ağrısı Nedenleri | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Regl Ağrısı Nedenleri

Regl Ağrısı Nedenleri
1 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 902 kez okundu.

Regl Ağrısı NedenleriRegl Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda regl dönemi öncesinde şiddetli ağrılar meydana gelir. Regl ağrılarına neden ise rahim kaslarıdır. Rahim kaslarıda diğer kaslar gibi kasılıp gevşerler, kadınlarda vücutlarında bulunan bazı maddeler adet öncesinde artış gösterirler. Bu dönemler rahim kaslarında daha ağır kasılmalar meydana gelir. Kaslardan oluşan rahimdeki bu kasılmalar bazen kramp şeklinde ağır ağrılar hissedilir. Şiddetli ağrılara ve kasılmalara neden olan prostaglandin isimli maddeler regl döneminde azalma gösterir. Bu maddedeki azalmaya bağlı olarak adet döneminin 1-2. gün sonunda ağrılarda azalma olur.

Bu ağrılar vücudun genelde alt karın bölgelerinde, bel alt kısımlarında, bacak üst bölgelerindede ağrılar görülür. Ayrıca regl dönemi ağrılarında kusma, baş dönmesii baş ağrısı, bulantı, ishal ve şiddetli sancılar olarak görülmektedir. Regl ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısına ne iyi gelir? Regl ağrısı için medikal yöntem ve günlük yaşamınızda uygulayabiliceğiniz yöntemler vardır.

Regl Ağrısı için Medikal Yöntemler – Ağrı kesiciler kullanmak – Hormonal tedavi yöntemleri, doğum kontrol hapları ve hormonlu spiral minera

Regl Ağrısı için Öneriler – Regl döneminde ayakta uzun süreler durmayın. Karın bölgesine sıcak uygulamalar ve masaj yapın. – Spor veya uygun egzersizler yapın. – B1 Vitamini ve E vitamini takviyesi alın. – Çinko, Kalsiyum ve magnezyum maddeler içeren besinler tüketin. – Akupuntur veya refleksoloji tens olarak adlandırılan fizyoterapi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Regl Ağrılarında Ağrı Kesici İlaç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Kadınlar genellikle ilaç kullanmaya eğilimlidirler. Adet sancısı için ağrı kesici ilaç kullanılacaksa adet dönemi başlangıcında alınması etkili olacaktır. – Regl ağrısı için doğum kontrol hapları etkili olur. – Adet sancılarıyla yumurtlama  birbiriyle ilişkilidir. Adet sancılarına ağrı kesiciler cevap vermediği durumlarda doğum kontrol hapları ile yumurtlamanın ortadan kaldırılması ve kanayan rahim iç tabakasının hacminin zamanla azalmasıyla adet sancısı da sorun olmaktan çıkabilir. Hormonlu rahim içi araçlarda birincil adet sancıları tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png