Saç Bakımı Hakkında Bilinmeyenler | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Saç Bakımı Hakkında Bilinmeyenler

Saç Bakımı Hakkında Bilinmeyenler
31 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 754 kez okundu.

Saç_Bakımı_Hakkında_BilinmeyenlerSaç bakımı hakkında bilinmeyenler konusu ile ilgili birçok bayanın saç bakımı hakkında doğru bildiğini sanıp da yanıldığı ve saç sağlığına zarar verdiğini belirten uzmanlar saç bakımı konusunda uyarılarda bulunuyor. Doğru bildiğinizi zannederek uyguladığınız birçok şeyin yanlış uygulandığını biliyor musunuz.

Ki bu yanlış uygulamalar nedeniyle saçlarınızdan istenilen verimi alamadığınız gibi sağlığını da bir o kadar tehlikeye atıyorsunuz. Şimdi siz bayanlara güzel ve alımlı görünmek uğruna saç bakımı hakkında yaptığınız yanlışları sıralayalım.

1-  Sık sık saç kestirmenin saçların daha hızlı uzadığı düşünülür. Ancak saç kestirmenin yani makasın saçın uzamasına herhangi bir etkisi yoktur. Çünkü saçınızı kestirseniz de kestirmeseniz de yaklaşık olarak 1,5 cm uzamaktadır. Yaz mevsiminde ise bu durum biraz daha hızlı gelişmektedir. Bu da sık sık kestirmekle değil de yaz mevsiminde hormonların normalin üzerinde daha fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Saçların sık kestirilmesinin yalnızca saç uçlarındaki kırıkların alınması ve düzgün bakımlı görünüm kazanmasına yardımcı olur.

2- Saçlarınızda oluşan beyazlaşmalardan ötürü beyaz saçların koparılması sonucu daha çok beyaz saç çıkar. Bu da yanlış bir düşünce olmakla hiçbir gerçekliği de bulunmamaktadır. Sadece beyazlayan saçın koparılması saç diplerine zarar verebileceği, saç köklerinin enfeksiyon kapmasına neden olabileceği, ayrıca saç derisine zarar vererek iz bırakabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

3- Şampuanı iyice köpürtüp saç diplerini iyice ve 2-3 kez yıkamak temiz bir saça sahip olabilmenize yardımcı olur. Birçok insanımızın doğru olarak bildiği bu uygulama yine hatalı bir bilgi olduğu gibi saçların bir kez dahi iyi bir şekilde yıkanması ile temiz saçlara sahip olunması mümkündür.

4- Saçların günlük azami olarak 100 defa fırçalanması gerekir. Bu da yine doğru olarak bilinen yanlışlardandır. Çünkü saçın bu kadar fazla fırçalanması saç tellerine zarar verir. Eğer saçlarınızı her gün bu sayıda sık fırçalarsanız saç diplerine zarar verdiğiniz gibi saç tellerinin zayıflamasına ve kırılmalara neden olabilirsiniz.

Siz siz olun bu tür yanlış kulaktan duyma bilgilere aldanarak saçlarınıza zarar vermeyin ve uzman kontrolünde saç bakımı yaptırın ya da güvenilir saç bakım ürünlerini kullanın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png