Saç Dökülmesine Karşı Yapılması Gerekenler

Saç Dökülmesine Karşı Yapılması Gerekenler
30 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 896 kez okundu.

Saç_Dökülmesine_Karşı_Yapılması_GerekenlerSaçlara nasıl bakılmalıdır ? Saç dökülmesine karşı yapılması gerekenler nelerdir? Saç dökülmelerine karşı en iyi ne gelir sorusuna bazı bitki ve yağlar önerilmektedir. Saçların dökülmemesi için ve aynı zamanda sağlığımız açısından çok faydalı olan sarımsak saçları besler ve aynı zamanda yeni saç çıkması için kısmen etkilidir. Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saçlar kansızlıktan, stresten, saç diplerinin kurumasından ve beslenme bozukluğu gibi nedenlerden dolayı saçlar dökülüyor.

Saçları dibinden besleyen bir bölüm vardır. Saçların dibinde eğer kanlanma bozulursa sürülen bitki ve yağın faydası olmaz. Bu yüzden besleyici bölüme iyi bakılmalıdır. Eğer demir ve çinko eksikliğinden dolayı da dökülebilir. Bu yüzden demir ve çinko değerlerinizi her zaman kontrol edin. Kendinizde çinko eksikliği olduğunu düşünerek çinko preparatları almayınız çünkü fazla alınırsa zehirlenmeye yol açabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza görünün.

Eğer vücudunuzda demir eksikse saçlarınız dökülebilir bu yüzden et, yumurta, kurubaklagiller, fındık, ceviz, badem, çekirdekli kara üzüm ve pekmez yiyebilirsiniz. Aynı zamanda demir emilimini artırmak için C vitamini içeren kuşburnu, kivi, limon, domates gibi yiyecekleri tüketmeyi tercih ediniz. Çünkü C vitamini demirin vücutta daha iyi kullanılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda saç dökülmesini engeller. Eğer saçların dibi kuruyorsa saçların beslenmesinde bozukluk olur. Saçlarınız kuruyorsa ve yazları sık yıkanıyorsanız saçlarınızı her seferinde şampuanla yıkamayınız.  Şampuanı yarı yarıya sulandırın ve içine aynı zamanda çam terebenti, argan yağı ve menekşe yağından 1 çay kaşığı şampuanın içine koyun çalkalayın ve şampuanı öyle kullanın.

Saçların dökülmemesi için ne yapmalıyız? Öncelikle saçlarınızı sık sık yıkamayınız. Sağlıklı besleniniz. Aynı zamanda saçlara iyi gelen argan yağı, badem yağı, sarımsak yağı da saçlara çok faydalıdır. Bunun yanında ısırgan otunun suyu saç dökülmesinde etkilidir.  Defne yaprağını kaynatıp suyunu kullanmakta saçlara iyi gelir. Saçların beyazlamasını önlemek için de ceviz yaprağı iyi gelir. Sarımsak saç dökülmesine iyi gelir mi? Öncelikle sarımsağı ortadan ikiye kestiğinizde içinden hafif bir suyu çıkar o çıkan suyu saçınıza sürdüğünüz zaman saçınızda canlanma olduğunu göreceksiniz ve bunun ardından saçınız çıkmaya başlayacaktır. Sarımsağı sürdüğünüzde kanlanma sağlayacağından kendini ve yağını evden çıkmayacağınız bir zamanda sürün. Sonra bir saat kadar bekleyip saçınızı iyice yıkayın. Saçınızı yıkadığınız su içine de sirke ekleyin. Sarımsak kokusunu almak için menekşe yağı veya çam terebenti kullanabilirsiniz. Bütün bu uygulamaları yaparken saç diplerinize parmak uçlarınız ile zorlamadan okşar gibi masaj yapar şekilde uygulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png