Saç Sağlığı Hakkında Yapılan 8 Yanlış | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Saç Sağlığı Hakkında Yapılan 8 Yanlış

Saç Sağlığı Hakkında Yapılan 8 Yanlış
23 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 947 kez okundu.

Saç_Sağlığı_Hakkında_Yapılan_8_YanlışSaç Sağlığı Hakkında Yapılan 8 Yanlış nedir? Birçok bayan saçlarını daha güzel ve bakımlı göstermek uğruna kulaktan dolma bilgiler neticesinde hatalı uygulamalar yaparak saçlarının sağlığını bozar. Zaten hemen her gün saç sağlığı konusunda yeni şeyler duyulur ve okunur.

   Bayanlarımızda hemen bu yeni uygulamaları araştırıp gerçekliğini öğrenmeden saçlarına uygular. Fakat her zaman alınan bu bilgiler doğru olmayabilmektedir. Bu nedenden dolayı sizler için saç sağlığı hakkında yapılan 8 yanlış hakkında bilgiler veriyoruz. Şimdi saç bakımı hakkında yapılan yanlış 8 bilgi nedir birlikte bakalım.

1- Saçları nemlendirmek için zeytinyağı ve mayonez karışımı birebir

Saçları nemlendirmeye birebir olan mayonez ve zeytinyağı her ne kadar doğal bir nemlendirici etkisi yapsa da saçlara her zaman ipeksi bir görünüm sağlamayabilmektedir. Özellikle ince telli, zayıf veya az bir saçınız var ise bu karışım saçlarınızın ağırlaşmış, yağlı ve basık bir görünüme bürünmesine neden olur. Bu da saçınıza yapacağınız bakımın saç yapınıza uygun olması anlamına gelir. Mesela kalın telli ve gür saçlara sahipseniz bir çay kaşığı kadar zeytinyağı ile mayonezi karıştırıp yıkayıp nemlendireceğiniz saçlarınıza masaj yaparak uygulamanız ve yarım saat kadar bekleyip şampuanınız ile saçlarınızı yıkamanız uzmanlarca kabul gören ve tavsiye edilen uygulamadır.

2- Şampuan ve saç kreminin sürekli değiştirilmesi gerekir

Kullanmakta olduğunuz şampuan ve saç kreminizden istediğiniz gibi bir sonuç elde edemediğinizi düşünüyor ve en kısa zamanda değiştirmek istiyorsanız hemen vazgeçin. Çünkü bu çeşit ürünlerin saçlar ile uyum sağlaması, saçlarda istenen sonucun elde edilmesi zaman alabilir. Bu nedenle de kullandığınız şampuan ya da saç kremini değiştirme yerine kullanmaya devam ederek sabır göstermelisiniz.

3- Saçlarınızı kestirmeniz daha hızlı uzamasını sağlar

Saçların kestirilmesi hızlı uzaması anlamına gelmez. Çünkü saçlarınız kestirseniz de kestirmeseniz de aylık olarak bir santim uzar. Ancak saçlarınızın uçlarını kestirip kırıklarını aldırırsanız eğer saçlarınızın daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Lakin bu uygulama saç köklerinize herhangi bir etki etmez. Sağlıklı ve bakımlı bir saça sahip olmayı düşünüyorsanız iki ayda bir düzenli olarak saçlarınızın uçlarını kestirmelisiniz.

4- Hamile olanların saçlarını boyatmamaları gerekir

Saç boyalarının formoldehid isimli kanserojen madde içermesi sebebiyle hamile olan bayanlar saçlarını boyamaktan kaçınır. Fakat organik saç boyaları tercih edilerek ya da alacağınız saç boyasının içeriğini kontrol ederek alıp kullanmanız mümkün. Bebeğinizin sinir sisteminin gelişmeye başladığı hamileliğin ilk evresinde saç boyalarından dolayı oluşabilecek komplikasyonlardan korunmak amacıyla saçlarınızı boyamamayı düşünebilirsiniz.

5- Saçlarınızı sürekli dipten uca tarayın

Hemen hemen bütün bu kategorideki reklamlarda bayanlar saçlarını kökten uca doğru tararken görülür. Bu uygulama ıslak saçların çabuk kırılmasına neden olan bir durumdur. Saç köklerine uygulanacak stresin azaltmanın en iyi yolu tarama işlemine uç kısımlardan başlamaktır. Saçlarınızı taradığınız bölgenin biraz üzerinden saçlarınızı tutarak taramanız kopmalar ile saç kayıplarını engeller.

6- Yağlı saçlara saç kremi kullanmayın

Yağlı saçlara sahip olanların saç kremi kullanmaması önerisi en büyük yanılgılardan birisidir. Uzmanlarda bu konuda saç kreminden vazgeçme yerine saç diplerine yağdan arındırıcı bir şampuan kullanılması gerektiğini önermektedir. Yine bu sorun ile baş edebilmek için saçları tararken kullanılan tarakta veya fırçada saç kalıntılarının olmaması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

7- Bütün saçlar aynı oranda uzarlar

Bu yanlış bilinen uygulama sonucu saç kesiminin bir süre sonra bozulduğunun görülmesi anlamına gelir. Çünkü insan vücudunun farklı bölgelerinin yani saçların ve tüylerin uzama oranları arasında farklılıklar bulunmaktadır.  Saçlarınızda kafanızın ayrı ayrı bölümünde farklı şekilde uzar. Bu nedenle bir müddet sonra saç kesiminiz bozulur. Bu durumu engellemenin en iyi yolu ise düzenli aralıklarla kuaföre giderek saç kesiminizi düzelttirmektir.

8- Saçlarınızın doğal yapısını hiç bir şeyin değiştiremeyeceği

Kesinlikle yanlış bilinen bir olgudur saçların doğal yapısını hiç bir şeyin değiştiremeyeceği olgusudur. Çünkü ilaçlar, yaş faktörleri, stresli bir hayat ve hormonlara bağlı olarak saçlarınızda değişiklikler meydana gelebilmektedir. Yani dümdüz saçlarınızın bir anda kıvrılabileceği gibi. Beslenme, aldığınız ilaçlar ile hormonlarınızın saç yapıları üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Kullandığınız ilaçların renk değişiminden saçınızın kalitesine ve hatta kemoterapi türü ağır tedaviler neticesinde saç kaybı yaşanmasına kadar bir çok konuda saçlarınızı etkiler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png