Saçlara Kökten Bakım İçin Ne Yapmalıyız | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Saçlara Kökten Bakım İçin Ne Yapmalıyız

Saçlara Kökten Bakım İçin Ne Yapmalıyız
13 Kasım 2011 tarihinde eklendi, 881 kez okundu.

Saçlara Kökten Bakımİnsanın yüzünün en önemli unsurlarından biri olan saçımızın günde 100-200 tel döküldüğünü, saç derisinde yaklaşık 100-150 bin saç teli olduğunu düşünerek saç dökülmesinin normal olduğunu var sayarsak, bundan fazla dökülmenin beslenme düzenimizde bir şeylerin yanlış olduğunun göstergesi olduğunu bilmemiz lazımdır. Çünkü bir çok kozmetik firması saç sorunlarına karşı çeşitli ürünler pazarlamaktadır ve parlaklığını yitirmiş olan, cansızlaşan ve kırılganlaşan saçlara bir nebze çözüm olsalar bile daha etkin çözüm için beslenmemizin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

             Saçlarımıza kökten bakım için ne yapmalıyız? Dengeli beslenme ve saçımıza uygun kozmetik ürünlerinin kullanımı ile keratin proteininden oluşan saçlarımızın dökülmesinin önüne geçerek canlı, parlak ve kırılganlığını yitirmiş düzenli uzamaya başlamış olmasını sağlayabiliriz. Diyet yaparken de yeterli protein almamız saçlarımızın dökülmesini engeller.

             Saçlarımıza kökten bakım yapmak için ne yemeliyiz. İşte en önemli unsur bu, ne yemeliyiz ki saçlarımızın normal halini koruyup uzamasını sağlamalıyız? Öncelikle vücudumuzun tüm sistemlerinin düzenli olarak beslenmesi için gerekli dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli, saç ve derisinin sağlığına katkı sağlayan yeşil sebzeler, kırmızı et, yumurta, domates, kuru meyveler, kurubaklagiller vb. içinde bulunan demir, et, bira mayası, deniz ürünleri, mantar vb. içinde bulunan çinko, peynir, yer fıstığı, karnabahar, yumurta sarısı vb. içinde bulunan biotin,

            sarımsak, mantar, yumurta, ay çekirdeği, salatalık, turp, soğan, balık, brokoli vb. içinde bulunan selenyum, karaciğer, patates, deniz ürünleri, kuru meyveler, kayısı, kakao vb. içinde bulunan bakır, kabak, badem, patates, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fasülye, süt, çikolata vb. içinde bulunan magnezyum, süt, yoğurt, balık, yumurta, ıspanak, kavun, şeftali, maydanoz, tere vb. içinde bulunan A, Nohut, kavun, balık; tavuk, domates, yer fıstığı vb. içinde bulunan B6,  Çilek, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, patates, kuşburnu vb. içinde bulunan C, süt, peynir, yumurta sarısı, yağlı balık, uzun süre kalmamak şartı ile güneş\’de bulunan D ve yer fıstığı, ay çekirdeği, kepekli un, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar vb. içinde bulunan E vitaminlerini düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemeliyiz ki saçlarımıza  ve sağlığımıza kökten çözüm sağlayabilelim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png