Saçların Kurumaması İçin Yapılması Gerekenler | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Saçların Kurumaması İçin Yapılması Gerekenler

Saçların Kurumaması İçin Yapılması Gerekenler
15 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 792 kez okundu.

Saçların_Kurumaması_İçin_Yapılması_GerekenlerSaçların kurumaması için yapılması gerekenler nelerdir? saç bakımına özen gösteren bayanların güzel ve çekici görünmek için saçlarının sağlıklı ve nemli kalması için yapmaları gerekeni bilmeden bazen yanlış yöntemlere başvurup saç sağlığını bozmaları nedeniyle değinilmesi gereken önemli bir saç bakım konusudur. Güneş ve hava koşulları nedeniyle saçların nemi azalır, kuruma oluşur. Yine havuz suyu ve deniz suyu da saçların zayıflamasına neden olur. Bu nedenle saçları korumak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için neler yapılmalıdır. İşte bayanların en çok merak ettiği konuların başında bu gelmektedir.

Bunları sıralayacak olursak; Öncelikle yaz mevsiminde güneşin sıcacık yakıcılığı saçların kurumasına, havuz ve deniz suyu zayıflamasına neden olduğundan saçlara bu mevsimde daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bunun için şapka veya bandana kullanılmalı, şapkanın saçları sıkmamasına dikkat edilmelidir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınılacağı ve şapka ile bandana takmak istenilmediği durumlarda mutlaka güneş koruyucu kremin kullanılması gerekir. Ancak bu işlem yani krem sürme unutulmuş ise saların sık sık ıslatılması gerekir. Eve döndüğünüz sırada saçınıza sürmüş olduğunuz güneş kremini hemen yıkamanız önerilir.

Ayrıca yaz mevsiminde saçlarınıza saç kurutma makinesi ve kıvırma makinesi sıcak uygulamalar yaptırmaktan kaçınmalı, mecburiyet durumunda ise saç sağlığını koruyan ürünler yaptırılmalıdır. Duş alırken çok sıcak su ile almamalı veya saçları sıcak su ile yıkamamalı, ılık su ile yıkamalıdır. Çünkü aşırı sıcak saçlarınızı ve derinizi kurutabileceğinden cildinize zarar verebilir. Su tüketiminin hem genel ve hem de saç sağılınız açısından önem arz ettiğinden günlük ihtiyacınız olan suyu tükettiğinizden emin olun. Saçlarınızın kurumasına neden olabilecek alkol içeren ürünler yerine saçlarınızı koruyan doğal ürünleri kullanın. Şampuanın saçlarınızdaki nemin azalmasına sebep olabileceğinden saçlarınızı daha az yıkamalısınız.

Günlük olarak saç sağlığınızı koruyan ve besleyen ürünler kullanmalısınız. Saçlarınızı sık sık yıkama zorunluluğu hissettiğinizde daha az emilmesini sağlayacak olan kuru saçlar için geliştirilmiş olan ürünleri kullanmalısınız. Havuza, denize girmeniz sonrasında klor ve tuzu arıtan şampuan kullanmalı ve hiç kalıntı kalmadığından emin olmalısınız. Özellikle havuzun kloru saçlarınızı düzenli yıkamamanız sonucunda kurumasına neden olur. Yaklaşık 6 haftalık sürelerde saçlarınızı uçlarından kestirmelisiniz. Çünkü sıcak havada nem nedeniyle saçlarınız hızla uzar ve kıvrılır. Yaz mevsiminde özellikle fazla nem içerdiğinden saç ürünlerinde dolgun ibareli olanları kullanın. Saçlarınızın karışması durumunda örgü yapın veya toplayın. Yine de kıvrılan bölgelere düzeltici uygulayabilirsiniz.

Uyurken ise saçlarınızın nemini kaybetmemesi için toplayın ya da plastik bir şey yardımı ile sarın. Yeterli neme sahip olan saçlarınızı soğuk su ile yıkayabilirsiniz ki bu ekstra parlaklık ve dolgunluk verir. Şimdi size yıpranan saçlar için doğal bakım maskesi yapımı hakkında kısaca bilgi verelim. Önce 2 çorba kaşığı kadar bal ile 3 çorba kaşığı kadar zeytinyağı temin ederek hazırlayalım. Sonra bal ve zeytinyağını karıştırıp saçınıza iyice uygulayın. Sonra da saçınızı streç veya bone ile örtüp 15 dakika kadar bekleyin ve şampuanlayıp durulayın. Saçlarınızın sağlıklı kalmasını ve parlak görünmesini hissedin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png