Saçlarımız Kırılmasın

Saçlarımız Kırılmasın
17 Ocak 2013 tarihinde eklendi, 826 kez okundu.

Saçlarımız_KırılmasınGenellikle bayanların büyük sorun olarak gördükleri saç kırıkları saç tellerinin ucunda bulunan koruyucu kılıfın hasar görmesi ile saçların kuru, zayıf olacağından uçlarının çatallara ayrılması ile meydana gelir ve hoş bir görüntü vermez. Saç kırıklarının oluşması sonrası tedavisi yok gibidir, ancak alınabilecek önlemler vardır. Kırılan saçlar, saçları estetik açıdan etkilediğinden bayan olarak saçlarımız kırılmasın diyorsanız fazlaca sıcaktan uzak tutup sık sık şekillendirici uygulamalar yapmamalısınız. Kadınların saçlarının kırılmasına neden olan etkenler için bilmeleri gereken en önemli noktaları sıralayacak olursak başta boya ile perma gibi kimyasal işlemleri sık tekrarlamaları, saç kurutucular ile düzleştiricilerin çok kullanılması, sık sık fön çekilmesi veya çektirilmesi, saçlarının sürekli aynı biçimde sıkı bir şekilde arkaya doğru toplanması ve toplanırken sıkı lastik kullanmaları, uygun olmayan saç bakım ürünlerinin kullanılması denilebilir.

Bu durumlar neticesinde saçlarınız kuruyarak cansızlaşır ve kırılır. Saçlarının çok kırılmasından yakınan kuru ve kıvırcık saçları olanların genetik bir durum neticesi bu durumla karşı karşıya kaldıklarından bu durumdaki kadınların saçlarına daha hassas davranması gerekmektedir. Saçların fazlaca fırçalanması da saça zarar verir. Bu nedenle kullanılan tarak ile fırçaların yuvarlak uçlu kaliteli ürünlerden tercih edilmesi gerekir. Saçlara şekil vermek amacıyla kullanılmakta olan düzleştiriciler, fön makineleri, maşaların saçlara sıcak hava ve şekil vermesi nedeniyle aşırı kurumalarına ve kırık oluşarak artmasına sebep olur. Her ne sebeple olursa olsun bayanların saçları ıslak olduğu halde fırçalamaması, saçları düğümleniyorsa uçtan yukarı doğru yavaş bir şekilde yuvarlak geniş dişli tarak veya parmaklarının yardımı ile saçlarını açmaları doğru bir uygulama olacaktır.

Banyo sonrası besleyici krem kullanmalı, saçların orta bölümlerinde oluşan kırıklara meydan vermemek için de saçların olabildiğince gevşek toplanması veya açık bırakılması, takılacak toka ya da lastiğin sıkı olmaması gerekir. Saçların nemli iken yuvarlak geniş uçlu tarak ile taranmasında fayda vardır. Çünkü kuru saçın taranması kolayca kırılmasına yol açar. Saçların ıslak olduğu durumda fırçalanmaması, tarak ile açıldıktan sonra fırçanın kullanılması doğru bir seçimdir. Alkol içeren jöle, sprey gibi ürünlerin sık kullanılmaması, kullanılması durumunda saçların aynı gün içinde yıkanması gerekir. Saçların yıpranma derecesine göre günlük, haftalık ve aylık bakım uygulanmalı, günlük bakımda saçın tipine göre şampuan ile ardından bakım kremi kullanılmalıdır.

Bu ürünlerin doğru seçimi sayesinde saç çevresinde koruyucu tabaka oluşur ve kırılmalara engel olur. Şimdi siz bayanlara evde kolayca yapabileceğiniz saçları nemlendiren hindistan cevizi yağı ile saç derisini derinlemesine temizleyip yağ oranını dengeleyen limon suyu ile yapılan bir bakım kürü tarifi veriyoruz. Öncelikle 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile 1 tane limon suyu temin ederek hazırlayalım. Sonrasında Bu ikisini karıştırıp kürümüzü elde edelim ve saç derisine masaj yaparak uygulayalım. Son olarak saçımıza bone takıp 15 dakika kadar bekleyelim ve ılık su ile saç türümüze uygun bir şampuan ile yıkayalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png