Sağlıklı Bir Kadın Olmak | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Sağlıklı Bir Kadın Olmak

Sağlıklı Bir Kadın Olmak
1 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 819 kez okundu.

Sağlıklı_Bir_Kadın_OlmakSağlıklı bir kadın olmak için ne yapılmalıdır? Önce sağlık nedir? konusunu ele alacak olursak, kadının kendisini zinde, mutlu ve canlı bir halde hissetme durumu olarak kısaca tanımlanan sağlığın her gelen yeni günü umutla bekleme, kadının yaşantısına enerji veren ve zor günlerinde onu ayakta tutan bir güç olduğudur.

   Yine kendi görüşü ile barışık olarak çalışan bir bayanın işyerinde haklarını savunabilmesi için diyet, egzersiz ve uyku ile sağlığını en üst seviyeye çıkartması gerekir. Çünkü kadınlar cinsiyetleri sebebiyle sağlığını etkileyen faktörlere sahiptirler. Bir de ülkemizdeki yaşam koşulları, kadın üzerinde bulunan geleneksel sorumluluklar ve modern hayatın getirdiği yeni roller eklendiğinde ülkemiz kadınlarının erken yaşlanma, problemli gebelik, kilo sorunu, psikolojik sıkıntılar yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.

   Buna rağmen erkekler ile kıyaslandığında kadınların sağlığa yaklaşımları daha ince e önemli farklılıklar göstermektedir. Kadınların kendilerini sağlıklı bir durumda tutmaları, kendilerini kadın yapan özellikler ve bedenlerinin işleyişinin genetik ve hormonlarının etkilerini nasıl yansıttığını anlamaları ile başladığını bilmeleri gerekir. Kadın vücuduna nasıl davranmalıdır? Kadın vücuduna sağlığını olumsuz etkileyecek faktörlerden uzak tutacak şekilde davranmalı ve düzenli aralıklar ile küçük tıbbi kontroller yaptırmak suretiyle dikkat etmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png