Samandağ Acı Biberi ile Nasıl Zayıflarım | Kadın Sağlık Rehberim & Kadın ve Sağlık


Samandağ Acı Biberi ile Nasıl Zayıflarım

Samandağ Acı Biberi ile Nasıl Zayıflarım
5 Nisan 2012 tarihinde eklendi, 997 kez okundu.
hatay samandağ biberihatay samandağ biberi

İnsan sağlığı için hazine olarak kabul edilen sebze ve meyveler içerdikleri vitamin ile mineraller sayesinde her zaman kilo vermek isteyen ve dengeli beslenmeye dikkat edenlerin en önemli tercihlerinden biridir. Tabi her sebze ve meyvenin özellikle mevsiminde ve doğal olarak yetiştirilmiş olması da bir o kadar önemlidir. Bu sebze ve meyveler içerisinde bulunan bazıları özellikle kilo vermek için diyet yapanların daha çok tükettiği sebze ve meyvelerdir. Bunlardan bir tanesi de Hatay ili Samandağ ilçesinde yetişen ve ilçenin ismini almış olan Hatay Samandağ biberidir.

            Samandağ biberi nedir? Samandağ ilçesinde özel olarak seralarda yetiştirilmekte olan, çarliston biberi şeklinde görünümlü, etli kırmızı renkli ve acı bir biberdir.  Eski tarihlerden de bilindiği üzere acı biber mide rahatsızlığı ve soğuk algınlığı için tavsiye edilmekteydi. Ancak samandağ biberi insan vücuduna bir çok yarar sağladığı gibi içerdiği acı maddenin yağ hücrelerine saldırması ile metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak vücudun yakma hızını arttırması sonucu kilo vermeye yardımcı etkisi nedeniyle diyet yapan insanlar başta olmak üzere br çok insanın tercih ettiği bir besin maddesi haline gelmiştir. Ancak acı problemi yaşayan yani acı yiyemeyen veya yediği zaman rahatsızlık hissedenlerin zeytinyağı ya da kekik ile birlikte tüketmesi gerektiği önerilmektedir.

          Samandağ biberinin faydaları nelerdir? Bir çok faydası olan samandağ biberinin bazı faydalı özelliklerini saymak istersek;metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak vücudun yağ yakımını arttırır, sindirimi kolaylaştırarak idrar söktürür, antioksidan içermesi nedeniyle bedeni bir çok kanser türüne ve kalp hastalıklarına karşı korur, vücut direncini arttırarak soğuk algınlığına karşı iyileştirici özellik içerir, kabızlığa iyi gelir, balgam söktürücü özelliği sebebiyle akciğerlere iyi geldiği gibi, kronik bronşit ve anfizemi önleyerek hafifletir, kan pıhtılaşmasını çözerek ağrı giderir. Samandağ biberi kahvaltıda tohum ve damarları alınarak söğüş şeklinde, yemek içine doğranarak, ocak veya mangalda közlenerek yenir, ancak günde 2 tane kadar tüketmekte fayda vardır.

          Bunların yanısıra mide ve bağırsak problemi olanların yememesinde fayda vardır, çünkü samandağ biberi acı bir biber olduğundan ve acı biberin mide ve bağırsaklarda tahrişlere sebep olabileceğinden dolayı bu tür rahatsızlığı olanların ya uzman kontrolünde tüketmesi ya da hiç tüketmemesi daha doğrudur. Hatay samandağ biberi, düzenli spor, dengeli beslenme yanında metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermede yardımcı besin olarak tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın


Sayfa başına git
%d blogcu bunu beğendi:
http://www.kadinsaglikrehberim.com/wp-content/uploads/2016/02/logo.png